archiveSHBA

Lajme

Vjen reagimi nga SHBA për takimin e sotëm mes Kurtit e Vuçiqit

Shtetet e Bashkuara u bënë thirrje të enjten Kosovës dhe Serbisë që të vazhdojnë dialogun, pasi takimi mes palëve në Bruksel përfundoi pa rezultat. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price tha në konferencën e përditshme për shtyp se Uashingtoni po e ndjek me vëmendje dhe përparësi situatën. “Nga ajo...
Lajme

SHBA: Kosova mund të bëhet anëtare e NATO’s, duke zbatuar planin 10 vjeçar të tranzicionit të FSK’së në Ushtri

Kosova mund të demonstrojë më së miri gatishmërinë për përgjegjësitë e anëtarësimit në NATO duke vazhduar zbatimin aktiv të tranzicionit 10-vjeçar të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Kështu, të paktën, kanë bërë të ditur nga Ambasada e SHBA-së në Kosovë. Në një përgjigje për Lajmi.net, një zëdhënës i...
Lajme

Biden pritet ta ndalojë sot importin e naftës nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden pritet t’i ndalojë sot importet e naftës, gazit natyror dhe qymyrit rus në SHBA, sipas tre burimeve të njohura me vendimin, raporton CNN. SHBA-ja do ta bëjë këtë lëvizje në mënyrë të njëanshme, pa aleatët e saj europianë, për shkak të mosmarrëveshjes midis shteteve europiane nëse...
Lajme

Rusia: Me SHBA-në duhet t’i rikthehemi ‘Luftës së Ftohtë’

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara duhet t’i kthehen parimit të “bashkekzistencës paqësore” si gjatë Luftës së Ftohtë, citoi agjencia e lajmeve Interfax të martën të ketë thënë ministria e jashtme ruse. Ministria e Jashtme shtoi se ishte e hapur për dialog të ndershëm dhe me respekt të ndërsjellë me Shtetet...
Lajme

3 mijë vullnetarë amerikanë i përgjigjen thirrjes së Zelenskiyt për të luftuar kundër Rusisë

Një përfaqësues i Ambasadës së Ukrainës në Washington ka thënë se 3,000 vullnetarë amerikanë iu përgjigjën thirrjes së Ukrainës që të huajt t’i bashkohen “legjionit ndërkombëtar” për të ndihmuar në luftë si ushtarë, shkruan The Guardian. Zyrtari tha se 3,000 vullnetarët iu përgjigjën thirrjes në një intervistë me shërbimin e...
1 2 3 13
Page 1 of 13