archiveSerbia

Lajme

Mediat serbe në panik: Kroacia po përgatit bllokadë totale për Serbinë

Raportet ndërmjet Zagrebit dhe Beogradit janë larg shkrirjes, nëse gjykohet nga deklaratat e krerëve të shtetit kroat, presidentja Kolinda Grabar Kitaroviç ka paralajmëruar shantazhe në rrugën evropiane të Serbisë, shkruajnë mediat serbe, transmeton gazeta “Bota sot”. Por në Qeverinë e Serbisë nuk presin që Kroacia të ketë sukses në qëllimin...
Lajme

“Ka ardhur koha që Sanxhaku me kufijtë e vet ta ketë lirinë e vet”

Dje në Novi Pazar është mbajtur një protestë me të cilën është shënuar 100 vjetori i pushtimit të Sanxhakut nga Mbretëria serbe, kroate e sllovene, transmeton Koha.net. Para fillimit të protestës, sekretari i përgjithshëm i Partisë së Veprimit Demokratik (Stranka demokratske akcije - SDA) Ahmedin Shkrijel u ka thënë qytetarëve...
Lajme

Përfshirja e Rusisë në dialog alarm për Kosovën

Ivica Daçiç, ka paralajmëruar se nëse në dialogun Kosovë-Serbi përfshihet SHBA, atëherë Beogradi do të thërrasë Rusinë. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka paralajmëruar përfshirjen e Rusisë në bisedimet Kosovë-Serbi, duke shtuar se, kjo duhet të shërbejë për politikën e Kosovës, si shkas për të qenë...
Lajme

Amerika kërëcnon Serbinë me sanksione

Vuçiç ende thotë se dëshiron të mbajë neutralitetin e tij, por kjo është një rrenë e Serbisë. Shtetet e Bashkuara nxit fuqimisht të gjithë partnerët për të shmangur transaksionet e mëdha të reja në lidhje me armët nga Rusia, duke përfshirë edhe ato sistemin anti-raketor S-400 ose SU-35. Transaksionet e...
Lajme

“Po hyri në Kosovë, serbia ka punë me Amerikën dhe NATO-n”

Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press (AP) ka bërë një shkrim të gjerë rreth planit për formimin e Ushtrisë Kosovës. Në këtë shkrim ajo ka paraparë se çfarë do të mund të ndodhë po nisi konflikti ndërmjet Beogradit e Prishtinës. “Afrimi i datës së formimit të Ushtrisë së Kosovës e...
Lajme

Lufta ndaj “çnjohjes”, kurth i Serbisë për Kosovën

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, thotë se zyrtarisht shtetin e Kosovës e kanë njohur 116 shtete të botës dhe ky numër mbetet i pandryshuar deri më sot. Pavarësisht deklaratave të zyrtarëve të shtetit të Serbisë për, siç kanë thënë, tërheqjet e njohjeve për Kosovën nga disa vendeve të...
Lajme

Dokumentet e CIA’s tregojnë pse Serbia e do Kosovën

Pesë vjet më parë, teksti, “Ja pse Kosova është kaq e rëndësishme për amerikanët, engjëjt dhe francezët”, është treguar një teori shumë interesante për procese të ndryshme që e kanë quar në turbullime Kosovën, shkruan gazeta serbe Novosti, duke vazhduar tutje se e njëjta gjendje është aktuale edhe sot. Le...
1 2 3 4
Page 1 of 4