archiveSerbia

Lajme

“Kulmi i turpit”, opinionisti i “Die Welt” kritikon BE-në që po e refuzon Ukrainën dhe afron Serbinë

Opinionisti i gazetës gjermane “Die Welt”, Christoph Schlitz, ka shprehur një kritikë të hapur ndaj qëndrimeve të Francës, Gjermanisë dhe në përgjithësi Bashkimit Evropian ndaj Serbisë dhe Ukrainës. Në opinionin e tij të publikuar në “Die Welt” me titullin “ Një kulm turpi – dhe kancelari Scholz pikërisht në mes”,...
Lajme

Latifi: Nëse fiton Rusia, në Serbi kanë me çu kry

Profesori universitar, Blerim Latifi, thotë se epilogu i luftës në mes të Ukrainës dhe Rusisë do të ndikojë në rajonin tonë. Sipas tij, nëse Vladimir Putin, del fitimtar, Kosova ka me pas probleme më Serbinë. “Mendoj se do të varet shumë edhe rajoni jonë nga epilogu i kësaj lufte (Ukrainë...
Lajme

“Së bashku kundër Perëndimit”, raportohet për tubim prorus edhe të disa serbëve në veri të Kosovës

Një grup i serbëve janë tubuar në veri të Mitrovicës në mbështetje të popullit rus, për të cilin thanë se “po persekutohet” jashtë Rusisë. Ata u bënë thirrje rusëve dhe ukrainasve që “të gjejnë një zgjidhje të përbashkët dhe të bashkohen kundër Perëndimit”. Siç raporton mediumi në gjuhën serbe “KoSSev”...
Lajme

Bildt: Me qëndrimin e saj ndaj Rusisë, Serbia u skualifikua nga procesi i anëtarësimit në BE

Ish-kryeministri suedez, Carl Bildt, udhëheqës i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, ka thënë se Serbia ‘de facto’ është skualifikuar nga procesi i anëtarësimit në Bashkimin Europian me qëndrimin e fundit me rastin e pushtimit rus të Ukrainës, raporton Gazeta Express. Ish i dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Bashkimit...
Lajme

Ambasada amerikane në Beograd, përsërit qëndrimin e presidentit Biden: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Zëdhënësi i Ambasadës së SHBA në Beograd, James Hagengruber, ka përsëritur qëndrimin e presidentit amerikan Joe Biden se normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi, me njohjen e ndërsjellë si bazë, është i njohur prej kohësh si çelës për arritjen e këtij qëllimi. “Ish Presidenti Trump gjithashtu e ka bërë këtë politikë shumë...
Lajme

Reflekton raportuesja gjermane, kritikon pak edhe Serbinë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, më në fund ka reflektuar duke kritikuar tani edhe shtetin e Serbisë, shkruan Gazeta Metro. Cramon ka thënë se nëse Komisioni Evropian nuk është kritik ndaj Serbisë, atëherë është duke humbur kohë në Raportin e Progresit për procesin e integrimit evropian....
Lajme

E tmerrshme: Serbia fsheh vdekjet e shkaktuara nga COVID-19

BIRN ka zbuluar se të dhënat nga sistemi informues shtetëror për COVID-19 në Serbi tregojnë se në këtë vend kanë ndërruar jetë dy herë më shumë pacientë të infektuar sesa kanë raportuar autoritetet dhe qindra njerëz më shumë kanë rezultuar pozitiv për koronavirusin sesa raportohet zyrtarisht. Nga Natalija Jovanovic Në...
1 2 3 6
Page 1 of 6