archiveSerbi

Lajme

Detaje të reja nga marrëveshja Kosovë-Serbi për situatën në Veri

Sekretari për Media dhe Komunikim në Lëvizjen Vetëvendosje, Arlind Manxhuka ka thënë se deklarata e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me draft-dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave mes Kosovës dhe Serbisë, është keqkuptuar qëllimshëm. Manxhuka përmes një postimi në Facebook ka dhënë sqarime të deklaratës së Bislimit. Ai ka thënë...
Lajme

Edhe 11 persona vdesin nga koronavirusi në Serbi

Në Serbi gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 11 viktima të reja nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri. Shtabi i Krizës njoftoi se janë konfirmuar edhe 351 raste të reja të të infektuarve, pas testimit të 8.393 personave. Gjendja në spitalet ku trajtohet pacientët me...
Lajme

Kosovari dhe serbi garojnë me vetura, pastaj konfrontohen me njëri-tjetrin

Dy 21-vjeçarë, njëri shqiptar nga Kosova dhe tjetri serb, u arrestuan të premten në Autostradën A1 në Lenzburg të Zvicrës, pasi garuan me veturat e tyre BMW dhe Volkswagen. Një BMW dhe një shofer i VW hipnin në A1 të Premten në mbrëmje, të frenuar, të parakaluar – ndonjëherë edhe...
Lajme

Tensionohet edhe më shumë situata në Serbi

Pjesëtarët e xhandarmërisë serbe i nxorën demonstruesit dhe disa udhëheqës të opozitës nga ndërtesa e Radio-Televizionit të Serbisë (RTS), ku u futën gjatë protestës “një në pesë milionë” në Beograd dhe kërkuan që organizatorëve të protestës t’iu jepet hapësirë në televizionin publik. Shefi i policisë së Beogradit, Millan Staniq, u...
Lajme

Eskalon gjendja në Serbi: Policia bllokon një pjesë të televizionit serb, protestuesit nuk largohen

Policia e Serbisë ka bllokuar njërën hyrje të Televizionit Publik të Serbisë RTS, ku një numër i madh protestuesish po përpiqen të hyjnë brenda në objekt që t’ju bashkohen protestuesve tjerë, raporton Insajderi. Ndërsa policia ka filluar t’u kërkojë protestuesve anti-qeveritar të largohen nga i transmetuesit publik. Mirëpo ata janë...
Lajme

Pak minuta pasi Thaçi e bëri për ‘pesë pare’ Vuçiqin në Munih, kjo ndodhi në Beograd

Ka nisur sonte para Fakulteti Filozofik në Beograd protesta e njëmbëdhjetë “Një nga pesë milionë”. Avokati Bozo Preleviq dhe përfaqësuesi i Shoqatës për Mbrojtjen e Kushtetutshmërisë dhe Ligjshmërisë, Savo Manojloviq, pritet t’iu drejtohen protestuesve, pas së cilës vazhdon marshimi në rrugët qendrore të qytetit. Para Fakultetit Filozofik janë vendosur rreth...
Lajme

Shënohet viktima e parë nga i ftohti

Një burrë i moshës 50 vjeçare është gjetur i vdekur në dëborë pranë Mitrovicës së Sremit në Serbi. Rezultatet e para të hetimit tregojnë se vdekja ka ndodhur për shkak të ngrirjes, njoftojnë mediat beogradase. Trupi i 50 vjeçarit u gjet në fshatin Laçarak pranë Mitrovicës së Sremit....
Lajme

800 mjekë largohen çdo vit nga Serbia

Rreth 10 000 mjekë kanë lënë Serbinë në 20 vitet e fundit për të kërkuar kushte më të mira pune dhe paga më të larta, raporton gazeta serbe ‘’Politika’’, sipas të cilës numri vjetor mesatar i të larguarve është 800 mjekë. ”Vështirë t’u rezistohet pagave të mjekëve tre deri në...