archiveSebastian Kurz

Lajme

Austri: Familjet me tre fëmijë do t’i marrin nga afro 2100 euro

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, e ka “liruar dorën” e buxhetit qeveritar, duke subvencionuar në mënyra të ndryshme për të ndihmuar familjet në Austri kundër krizës ekonomike me Covid -19. Përveç 450 euro shtesë për të gjithë ata që janë të lajmëruar në Entin e Punësimit(AMS) nga 1 maj – më...
Lajme

Kancelari austriak uron Kurtin, konfirmon mbështetjen e Austrisë

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, ka uruar Albin Kurtin për postin e kryeministrit të Kosovës. Në një telegram urimi, të nisur të premten, Kurz e ka vlerësuar Kosovën partnere të rëndësishme për Austrinë, bëri të ditur Zyra për Komunikim Publik e Kryeministrit. Kurz ka thënë se Kosova gjithmonë ka qenë...
Lajme

Kancelari austriak uron Kurtin: Mezi pres të punoj me ju

Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka uruar Albin Kurtin për zzgjedhjen e tij Kryeministër në seancën e sotme. “Urime Albin Kurtit për formimin e një qeverie të re në Kosovë. Mezi pres të punoj me ju dhe të mbështes integrimin e Kosovës në BE”, shkruan ai në Twitter, transmeton Klan Kosova....
Lajme

Më i riu kancelar, i pari në historinë e Austrisë që rrëzohet me mocion

Parlamenti i Austrisë ka votuar për rrëzimin e qeverisë dhe largimin e kancelarit Sebastian Kurz në një seancë të jashtëzakonshme parlamentare. Partneri i tij i koalicionit qeverisës, Partia e Lirisë së ekstremit të djathtë (FPÖ), mbështeti mocionin e mosbesimit të paraqitur nga opozita Social Demokratët (SPÖ). FPÖ ishte përfshirë në...
Lajme

May nuk rrëzohet, Kurz i kënqur me rezultatin

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, deklaron se është i kënaqur me me votimin e natës së sotme në Britani të Madhe. “Qëllimi ynë i përbashkët është të shmangim skenaret”, tha Kurz rrjetin social Tëitter. Ja postimi i plotë i tij: https://twitter.com/sebastiankurz/status/1072960196895522816...
Lajme

Përplasja e kancelarit të vogël me kancelaren e madhe rreth Kosovës

Gjermania dhe Austria kanë qëndrime diametralisht të kundërta për idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kancelarët nga Evropa Qendrore Merkel e Kurz kanë qasje të ndryshme ndaj dyshes Thaçi - Vuçiq dhe idesë së ndryshimit të kufijve. Merkel ka paralajmëruar kundër kësaj ideje, duke mbajtur një qëndrim...
1 2
Page 1 of 2