archiveSBASHK

Lajme

SBASHK: Greva në arsim mund të zgjasë me muaj

Sot është dita e tetë e grevës së mësimdhënësve në gjithë Kosovën, të cilët po kërkojnë ngritjen e koeficientit. Gjatë ditës, kryeministri Ramush Haradinaj ka përsëritur se të gjitha orët e humbura, si shkak i grevës në arsim do të kompensohen. Por, një deklaratë e tillë nuk është mirëpritur nga...
Lajme

Komuna e Gjilanit ndërpret grevën?

Komuna e Gjilanit ka vendosur që të ndërpres grevën e mësimdhënësve, e cila ka nisur ditë më pare dhe nga e marta nxënësit e të gjitha shkollave do t’i kthehen procesit të rregullt mësimor. Vendimi është marrë pas takimit të drejtorit të Drejtorisë Komunale të Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica,...
Lajme

SBAShK: Oferta e kryeministrit, as afër kërkesave tona

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, bashkë me disa nga anëtarët e Këshillit Grevist ka bashkëbiseduar sot me grevistët në çerdhen ‘Gëzimi Ynë’ dhe shkollën e mesme të ultë ‘Migjeni’ në qytetin e Mitrovicës. ‘Nuk po kërkojmë më shumë dhe as më pak sesa të tjerët. Po kërkojmë ta mbrojmë dinjitetin...
Lajme

SBAShK insiston: Ose do të fitojmë të gjithë, ose do të humbim

Në ditën e shtatë të grevës së mësimdhënësve, kryesia e Sindikatës së Bashkuar për Arsim po viziton qytetet e ndryshme të Kosovës. Mbrëmë, SBAShK refuzoi ofertën e Kryeministrit Ramush Haradinaj për rritje të pagave të mësimdhënësve, duke qëndruar të palëkundur nga greva. Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj sot vizitoi Mitrovicën,...
Lajme

Katër komunat ku pritet të rifillojë mësimi sot

Pas Junikut, edhe Rahoveci, Deçani dhe Mamusha do të bojkotojnë grevën e SBASHK-ut. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ka marrë vendim që të vazhdojë greva e mësimdhënësve pavarësisht se Qeveria ka vendosur që t’ua rrisë pagat mësimdhënësve. Mirëpo kundër këtij vendimi të SBASHK-ut deri më tani kanë...
1 2 3 4
Page 3 of 4