archiveSBASHK

Lajme

Situata me COVID-19 në shkollat e Kosovës, flet kryetari i SBASHK

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), Rrahman Jasharaj, po vlerëson se situata me COVID-19 në shkollat e Kosovës “nuk është shumë alarmante”, pavarësisht se në 19 komuna të vendit janë raportuar 54 mësimdhënës të infektuar e 22 nxënës. Në një intervistë në Interaktiv të KOHËS,...
Lajme

A do të fillojë me kohë viti i ri shkollor?

Autoritetet kompetente të arsimit në Kosovë, kanë thënë se janë krijuar kushtet që më 2 shtator të fillojë viti i ri shkollor 2019/2020. Viti i fundit shkollor, ishte karakterizuar me grevën më të gjatë të mbajtur në arsim, që solli si pasojë humbjen e 15 ditëve të rregullta të mësimit...
Lajme

Megjithatë, orët e humbura gjatë grevës do të kompensohen

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë vendim për kompenzimin e orëve të humbura gjatë grevës së mësimdhënësve të organizuar nga SBASHK’u. 5 (pesë) ditë të zëvendësohen nga pushimi pranveror, prill 2019; 5 (pesë) ditë të shtuna të zëvendësohen gjatë vitit shkollor 2018/2019; 5 (pesë) ditë të...
Lajme

Paga e kryetarit të SBASHK’ut kapë shifrën 1600 euro

Ka vite që është në krye të sindikatës së arsimit. Dhe në këtë cilësi, kryetari i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj, i priu grevës së mësimdhënësve me kërkesën për rritje te pagave. Por, i pari i Sindikatës së Arsimit, nuk e ka fort problem çështjen e rrogës së tij. Sipas një dokumenti...
Lajme

Pagat e mësimdhënësve janë rritur për 24 euro më shumë

Kuvendi i Kosovës ka vendosur t’ua rrisë pagat profesorëve, asistentëve, ligjëruesve, lektorëve e bashkëpunëtorëve shkencorë për 24 euro. Llogaritur në koeficient i bie që pagat janë rritur për o.1 për qind të koeficientit. Kjo rritje e pagave është bërë me propozim nga deputetet e PDK'së. Deputetët e Kuvendit të Kosovës...
Lajme

Këshilltari i Limajt: Marrëveshja me SBASHK’un do duhej të prezantohej në selinë e PDK’së!

Në zyrën e kryeparlamentarit, Kadri Veseli sot u arrit marrëveshja me sindikalistët e SBASHK-ut që të ndërpritet greva e mësimdhënësve. I pranishëm aty ishte edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Mirëpo, duket se kjo marrëveshje nuk i ka pelqyer partnerit më të vogël të koalcionit qeveritar, Nismës Socialdemokrate, shkruan Ballkani.info. Këshilltari i...
Lajme

Mustafa: Pesëqindmijë nxënës pësuan tre javë mësim për lojëra politike të Kadri Veselit

Kryetari i LDK'së, Isa Mustafa, përmes një statusi në faqën e tij në facebook, ka hedhur dyshimin se kryetari i Kuvendit, Kadri Veselin, ka qenë organizator i grevave të mësimdhënësve, prandaj ky i fundit bëri edhe marrëveshjen për dalje nga greva, sipas Mustafës, transmeton Korrespodenti. Mustafa ka thënë se pesëqindmijë...
Lajme

SBASHK’u vendos ta pezullojë grevën: Mësimi fillon të hënën

Pas marrëveshjes me qeverinë, Sindikata e Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë ka vendosur që greva në arsim pas tri javësh të pezullohet. Këtë vendim SBASHK-u e ka marrë pas mbledhjes së Këshillit grevist që zgjati për më shumë se një orë. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj tha para anëtarëve...
1 2 3 4
Page 1 of 4