archiveSBASHK

Lajme

Nagavci: Nuk është koha për grevat që i ka paralajmëruar SBASHK-u

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologji dhe Inovacionit (MASHT), Arbërie Nagavci thotë se aktualisht nuk është koha për greva të cilët janë paralajmëruar nga SBASHK-u. Sipas saj, Qeveria e Kosovës po punon shumë dhe grevat e protestat janë të panevojshme për shkak të humbjeve në mësim të nxënësve. Ministrja e Arsimit...
Lajme

S’tërhiqet Jasharaj, paralajmëron sërish grevë

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës kanë bërë të ditur se protesta e paralajmëruar që të mbahej sot për mosmiratimin e Ligjit të Pagave, nuk është thirrur nga ta. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jasharaj për Klankosova.tv ka thënë se paralajmërimi për këtë protestë mund të jetë bërë...
Lajme

SBASHK’u ndërmerr një veprim të papritur

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, ka bërë të ditur se sot në ora 14:00, do të ketë një mbledhje të jashtëzakonshme, ku do të shqyrtohet pezullimi i protestave në arsim, shkruan Gazeta Metro. Me anë të një prononcimi për Metron,...
Lajme

SBASHK me një njoftim të rëndësishëm

Rrahman Jasharaj nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK), ka dhënë detaje për takimin që kanë mbajtur sot me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe ministren e Arsimit Arbërie Nagavci, shkruan Gazeta Metro. Kryetari i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj në një prononcim për Metron...
Lajme

SBASHK paralajmëron sërish greva, ja çfarë kërkojnë tash

Nënkryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit Shkencës dhe Kulturës, Ymer Ymeri, ka thënë se i kanë bërë kërkesë Qeverisë së Kosovës që Ligji i Pagave të futet në projektbuxhetin e vitit 2022. Sipas Ymerit deri më tani nuk kanë zhvilluar asnjë takim me kryeministrin Albin Kurti, apo me ministrin...
Lajme

Jashari nuk di të ndalet, paralajmëron edhe më tej protesta

4 dhjetori është data për protestën e paralajmëruar të SBASHK-ut, e cila do të organizohet përpara Qeverisë, për shkak të mospërfilljes së kërkesave të Sindikatës. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari tha se kërkesat e SBASHK-ut janë legjitime dhe se po përgatiten për protestë. “Udhëheqësit e Këshillëve të Prindërve jemi...
Lajme

SBAShK-u me një njoftim, ja çfarë po paralajmëron

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës, ka njoftuar se nga 4 dhjetori do të nisin veprimet sindikale, duke paralajmëruar kështu protestë. Në njoftimin e SBAShK-ut bëhet e ditur se kanë nisur takimet konsultative me përfaqësues të këshillave të prindërve, duke filluar me Prishtinën. “Në kuadër të këtyre përgatitjeve SBASHK-u...
Lajme

SBASHK-u po shantazhon institucionet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, përmes një komunikate për media ka kërkuar nga SBASHK’u të mos kërcënojë institucionet me protesta në sistemin arsimor. Nga KMDLNJ kanë thënë se është bërë si rregull që SBASHK’u para çdo viti shkollor të kërcënojë me protesta. Sipas këtij Këshilli,...
Lajme

Merret vendimi, ja kur fillon greva nga SBASHK-u

Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) do të protestojë me 4 dhjetor për shkak të mosmiratimit të Ligjit të Pagave. Kjo u bë e ditur pas mbledhjes së jashtëzakonshme që SBAShK mbajti me kryetarët e nivelit komunal dhe të universiteteve. Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka njoftuar...
Lajme

SBASHK ndërmerr një veprim të papritur

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, sot do të organizojë mbledhje të jashtëzakonshme me kryetarët e nivelit komunal dhe të universiteteve, shkruan Gazeta Sinjali. Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi të SBAShK-ut, ku thuhet se arsyeja e këtij takimi është për të biseduar rreth vendimit për...
Lajme

Sot i protestuan krejt Sindikatat para Qeverisë, por Kurti i injoron duke bërë fushatë për Arben Vitinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka realizuar një video mbështetëse si fushatë për kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prishtinës. Kjo video e Kurtit është publikuar pak minuta pasi para qeverisë së udhëhequr nga vet ai protestuan Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Sindikata e Bashkuar të Arsimit...
Lajme

Kryetari i SBASHK fillon me “kërcënime”, kërkon ligjin e pagave ose…

Punëtorët shëndetësorë kanë protestuar sot para Qeverisë së Kosovës me kërkesën për implementimin e Ligjit për Paga. Protestës i është bashkuar edhe kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jashari, i cili ka paralajmëruar grevë në sistemin arsimor nëse nuk implementohet ky Ligj deri në...
1 2 3 6
Page 1 of 6