archiveRusia

Lajme

Paralajmërimi i Stoltenberg për luftën në Ukrainë: Ekziston rreziku që të shndërrohet në një luftë të madhe midis NATO-s dhe Rusisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu shqetësimin se luftimet në Ukrainë mund të dalin jashtë kontrollit dhe të shndërrohen në një luftë midis Rusisë dhe NATO-s, sipas një interviste të trasnmetuar të premten. “Nëse gjërat shkojnë keq, situata mund të përshkallëzohet më tej,” tha Sekretari i Përgjithshëm i...
Lajme

Tre hapat që mund ta çojnë Ukrainën drejt fitores ndaj Rusisë, sipas BILD

Mesazhi që lideri ukrainas Volodymyr Zelensky ka trumbetuar prej muajsh është i qartë: Fitorja për Ukrainën nënkupton vetëm çlirimin e të gjithë territorit kombëtar nga sundimi rus. Dhe ndërsa shumë “të ashtuquajtur” ekspertë perëndimorë hodhën poshtë pretendimet e Zelenskyt si mendime të dëshiruara, vetëm pak muaj më parë komuniteti ndërkombëtar...
Lajme

Sulmi me raketa në Poloni, NATO thërret takim urgjent

Ambasadorët e NATO-s do të takohen të mërkurën me kërkesë të Polonisë në bazë të nenit 4 të aleancës, i thanë Reutersit dy diplomatë evropianë. Sipas nenit 4 të traktatit themelues të aleancës, anëtarët mund të ngrenë çdo çështje shqetësuese, veçanërisht lidhur me sigurinë e një vendi anëtar. Hetimet vazhdojnë...
Lajme

Sulmet me raketa ruse në Poloni, reagon kryeministri Albin Kurti

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka dënuar sulmet e raportuara me raketa ruse në Poloni ku mbetën të vrarë dy persona. Kurti thotë se bashkohet me botën demokratike në dënimin e krimeve të luftës të Rusisë teksa ka bërë thirrje për një hetim të plotë të sulmit, njofton Klankosova.tv. “Ngushëllimet...
Lajme

Nga raketat ruse e pësoi edhe Moldavia

Nga raketat ruse që goditën Ukrainën gjatë së martës, e ka pësuar edhe shteti tjetër fqinj Moldavia. Sipas The Guardian, raketat ruse shkaktuan ndërprerje të energjisë elektrike në Moldavi. Ndërkohë, disa prej tyre ranë mbi Poloninë anëtare të NATO-s, duke lënë dy të vdekur....
1 2 3 20
Page 1 of 20