archiveRryma

Lajme

KEDS njofton për ashpërsim të reduktimeve, ja çfarë ka ndodhur

Përmes një komunikated për media, KEDS-i ka njoftuar se ka rënë nga sistemi Blloku A1. Kjo do ta përkeqësojë situatën e futnizimit me energji elektrike dhe KEDS thotë se ka marrë një kërkesë nga KOSTT-i që të bëjë kufizime emergjente të rrymë. “Përkeqësohet situata e furnizimit me energji elektrike nga...
Biznes

KESCO kërkon shtrenjtim të rrymës deri në 88 për qind

Kompania Kosovare për Furnizim me Energji Elektrike (KESCO) ka dorëzuar më 12 gusht në Zyrën e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) një propozim për tarifa të reja të energjisë elektrike, i cili do të shtrenjtonte rrymën deri në 88 për qind për amvisëritë dhe deri në 70 për qind për bizneset....
Lajme

‘Në kohën e Thaçit kurrë s’u nalë rryma në Skënderaj’, qytetari i përbetuar se kurrë s’do ta votojë Albin Kurtin

Reduktime e energjisë elektrike kanë revoltuar qytetarët në Kosovë, të cilët nuk kanë kursyer kritikat e ashpra në drejtim të Qeverisë Kurti. Ata nuk hezitojnë që pakënaqësitë e tyre t’i shprehin edhe në ekrane televizive. Një qytetar nga komuna e Skenderajt, ka thënë se kurrë s’do ta votojnë Albin Kurtin....
Lajme

Reduktimet e tmerrshme të rrymës, Kurti i ka parë raportet pas kthimit në Kosovë: Po bëjmë çmos t’i ndalim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se janë duke bërë gjithçka që të ndërprehen reduktimet e energjisë elektrike. Gjatë një konference për media, kreu i ekzekutivit kosovar ka thënë se blloku b2 i termocentralit “Kosova B” është në remontë dhe pritet të përfundojë shpejtë. “Aryseja pse është në remontë...
Lajme

LDK del me plan 10 pikësh për rrymën, a do të marrë diçka aty Kurti?

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), ka prezantuar 10 pikat për përballimin e krizës së energjisë elektrike. Gjatë konferencës për media, në emër të LDK-së kanë folur deputetët Hykmete Bajrmai dhe Besian Mustafa. Ata i kanë kërkuar Qeverisë Kurti t’ia paguaj menjëherë paratë e premtuara si subvencione për çmimin e energjisë,...
Lajme

Qeveria Kurti zbulon një fajtor të ri për reduktimet e rrymës

Disa orë pasi nisën reduktimet e energjisë elektirke në Kosovë, Ministria e Ekonomisë ka dal me një sqarim rreth kësaj situate me të cilën po përbllen qytetarët. Në njoftimin për media të Ministrisë që drejtohet nga Artane Rizvanolli, thuhet se prodhimi ditor në KEK është rreth 507 Mwh, derisa kërkesa...
Biznes

Reduktimet dhe shtrenjtimi i rrymës/ A po iu ktheheni druve?

Për shkak të frikës se mund të ketë reduktime, por edhe rritje të çmimit të rrymës, familja Beka nga Prishtina, ka vendosur që këtë dimër të ngrohet me stufë me dru zjarri. Adelina Beka, rreth të 30-tave, tregon për Radion Evropa e Lirë se familja e saj gjashtëanëtarëshe, që jeton...
1 2
Page 1 of 2