archiveRichard Grenell

Lajme

Grenell i reagon Bidenit pas deklaratës për dialogun Kosovë – Serbi

I dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pas deklaratës së kandidatit për president të SHBA-së, Joe Biden ku kishte thënë se marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përfshijë njohjen reciproke, por duke ruajtur sovranitetin dhe integritetin territorial të dy shteteve. Grenell thotë se Biden kishte...
Lajme

Grenell me ultimatum për BE’në: Në këtë datë duhet të përfundojë çështja e liberalizimit për kosovarët

Richard Grenell, përfaqësuesi i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, sërish ka folur për rinisjen e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe rëndësinë e liberalizimit të vizave. Grenell në një postim në Twitter ka shkruar se është i kënaqur të shohë se evropianët po organizojnë video-Samitin e Parisit më...
Lajme

Grenell komenton letrën e dërguar Presidencës gjermane, ku kërkohet liberalizimi i vizave për Kosovën

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pasi 32 anëtarët e Parlamentit të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar një letër drejtuar kancelares gjermane Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm, Horst Seehofer. Në letrën e dërguar, siç është bërë e ditur, u është kërkuar...
Lajme

​Ekspertët amerikanë akuzojnë BE-në për dështim të dialogut të udhëhequr nga SHBA’ja

Ekspertët e Institutit “American Enterprise”, Dalibor Rohac dhe Ivana Stradner, në një opinion të publikuar në ‘National Review’ kanë akuzuar Bashkimin Evropian se i ka vënë ndërkëmbëzën samitit Kosovë-Serbi të udhëhequr nga SHBA. Ata kanë shkruar se progresi në rajon, qoftë ai i marrëveshjes së Dejtonit, përfundimi i luftës në...
1 2 3 4 5 7
Page 3 of 7