archiveRichard Grenell

Lajme

Vuçiq nderon Richard Grenellin për “qasje të balancuar ndaj Serbisë”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar më 15 shkurt se do të nderojë ish të dërguarin e posaçëm të Uashingtonit për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Richard Grenell. Presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump, emëroi ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell, si të dërguar të posaçëm të administratës...
Lajme

Grenell: S’kam parë kurrë që Brukseli ta kritikojë Kosovën kaq ashpër, ekipi i Trumpit arriti katër marrëveshje

Ish-i dërguari i posaçëm i SHBA-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, e quajti patetike deklaratën e gazetarit Lawrence Norman, i cili tha se ka shumë pakënaqësi për mënyrën se si politika amerikane e trajtoi këtë çështje nën administrimin e Donald Trumpit. Kështu Grenelli i është përgjigjur postimit...
Lajme

Grenell reagon për fjalimin e Edi Ramës në Këshillin e Evropës

Ish-emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, e ka reaguar pas fjalimit të kryeministrit shqiptar Edi Rama në Këshillin e Evropës. Ai në Twitter e ka konsideruar ikonike kërkesën e tij për lirimin e ish presidentin Hashim thaçi. “Thirrja për lirimin e presidentit të Kosovës...
Lajme

Shtëpia e Bardhë del me përgjigje ndaj kërkesës së Grenell-it për emisarin special për dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti Joe Biden nuk pritet të emërojë të dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi, siç kërkoi ish-zyrtari i Shtëpisë së Bardhë, republikani Richard Grenell. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha të hënën për gazetën The Pavlovic Today se Presidenti Biden ka “dy ambasadorë të konfirmuar në rajon, të cilët po punojnë aktivisht...
Lajme

Grenelli lavdëron Kurtin: Është negociator i fortë

Ish i dërguari i posaçëm i Shtëpisë së Bardhë për dialogun, Richard Grenell, tha se është i shqetësuar nga zhvillimet në negociatat e dialogut Kosovë-Serbi. Ai, në një video-konferencë të organizuar nga Instituti i Parë Politik Amerikan, tha se dialogu ka kollapsuar, por ka lavdëruar aftësitë e kryeministrit Albin Kurti...
1 2 3 10
Page 1 of 10