archiveRexhep Qosja

Lajme

Qosja: Ndaleni vajtimin pse Handkes iu dha Nobeli, edhe Ibrahim Rugova ka kërkuar ndaljen e bombardimeve

Teoricieni i letërsisë dhe shkrimtari Rexhep Qosja në një shkrim të gjatë ka kritikuar të gjithë ata që reaguan pse çmimi Nobel iu dha shkrimtarit Peter Handke. Pavarësisht se kundër përzgjedhjes së Nobelit reaguan nga mbarë bota, përfshirë shkrimtarë botërorë, media dhe persona publikë me influencë në shkallë ndërkombëtare, pastaj...
Rexhep Qosja
Lajme

Qosja: Duhet të mendojmë dhe për mundësinë e shkëmbimit të territoreve

Akademiku Rexhep Qosja kërkon që propozimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të shihen me kujdes nga liderët e Kosovës. Në një lidhje telefonike në News24, Qosja foli për propozimet që mund të ketë Uashingtoni apo Europa për zgjidhjen e problemeve mes Kosovës dhe Serbisë dhe rolin e Albin Kurtit,...
Lajme

Rexhep Qosja: Fitorja e Albin Kurtit sjell shpresë për gjithë shqiptarët. Bashkim i Kosovës me Shqipërinë

Akademiku shqiptar, autoriteti moral i shqiptarëve, këtej e andej kufirit, Rexhep Qosja dy ditë para zgjedhjeve shkroi editorialin “Zgjedhjet e parakohshme dhe kriza e vlerave”, ku tregoi votën dhe besimin te Vetëvendosja. Sot, një ditë pas fitores se Albin Kurtit, profesor Qosja tregon pritshmërinë e tij nga një qeveri vetëvendosëse,...
Op/Ed

Zgjedhjet e parakohshme dhe kriza e vlerave

Shkruan: Rexhep Qosja Me 25 shtator 2019 filloi fushata e zgjedhjeve të parakohshme që do të mbahen me 6 tetor. Në të vërtetë me 25 shtator filloi fushata e ligjshme e caktuar prej kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, por fushata e jashtëligjshme filloi një ditë mbasi kryetari e shpalli vendimin...
1 2
Page 1 of 2