archiveRexhë Gegaj

Op/Ed

Festë apo mort?

Shkruan: Rexhë Gegaj Edhe pak minuta na ndajnë nga data historike, 17 Shkurti. Datë kur u kurorëzua mundi, sakrifica dhe flijimi i shumë gjeneratave për Liri dhe Shtet. Është vetëm përvjetori i 13-të dhe lirisht mund të them që na gjeti në situatën e para vitit 1999. Kry-Çlirimtarët i kemi...
Op/Ed

Amerika dhe Amelika

Shkruan: Rexhë Gegaj Përpjekjet shekullore të shqiptarëve të Kosovës për liri dhe shtet u finaliziuan falë mikut tonë më të madh, SHBA’së. Është e tepërt të përsëritet duke treguar angazhimin amerikan për çështjen e Kosovës deri në shpalljen e Pavarësisë. Pastaj, sikur u "distancuan" pak për të shikuar se sa...
Lajme

Gegaj: Viti 2021, më i vështiri për Kosovën që nga lufta

Veprimtari i çështjes kombëtare që jeton dhe vepron në Gjermani, Rexhë Gegaj, në një prononcim për Korrespodentin, ka thënë se viti 2021 është më i vështiri për Kosovën që nga lufta. “Shikuar nga këndvështrim i një mërgimtari që i ka të freskëta vitet e 90-ta nën okupim dhe vitet 2000’ta...
Op/Ed

Qeveria dhe “çunat” e “Zanzi-Barit”

Shkruan: Rexhë Gegaj Para disa ditësh, në profilin tim të Facebook-ut, postova njw status me titull: Zgjidhja e vetme e kësaj qeverie është "Zanzi Bari". Pa kaluar as dy javë të plota, qeveria aktuale, e mbështetur për muri e kishte të pa mundur të marrw vendime, pa kërkuar ndihmën nga...
Op/Ed

Rruga për në Hagë dhe “gjenialiteti” i Lulzim Bashës

Shkruan: Rexhë Gegaj Jose Pablo Baryaber, ish udhëheqësi i shtyllës së katërt të UNMIK-ut, i cili pas luftës kishte shërbyer në Kosovë, ka shkruar një libër auto-biografik. Aty përmenden shumë gjëra. Por, njëra është me rëndësi jetike për situatën e krijuar tani në Kosovë. Ndër të tjera ai e sqaron...
Op/Ed

Izraeli dhe Kosova

Shkruan: Rexhë Gegaj Njohja e Kosovës nga shteti Izraelit ka një rëndësi të veqant. Kjo njohje është jetike për shtetin tonë të ri dhe me politikë të brisht gjatë kohës së fundit. Izraeli duke ju falënderuar raporteve speciale me SHBA-të, ka një rëndësi të madhe në mardhëniet ndërkombëtare. Është fuqia...
Op/Ed

L-idhja, L-ëvizja dhe L-ista

Nga Rexhë Gegaj L-idhja... Lidhja Demokratike, e formuar nga mbetjet e Partisë Komuniste Yugosllave ishte pengesë serioze e luftës Çlirimtare. Ishte kundër luftës dhe UÇK-së Gjatë luftës dhe pas luftës ka denoncuar UÇK-në për krime lufte. Në qershorin e vitit 1999, mënjeherë pas lufte, formuan komisionin për bashk punim me...
Op/Ed

Kënd duhet votuar?

Shkruan: Rexhë Gegaj 1) Të dëshmuarit kombëtarisht dhe në shtet-ndërtim? 2) Ish nomenklaturën e sistemit Jugosllav dhe mohuesit e luftës? 3) Mohuesit e shtetit të Kosovës? 1) Kategoria e parë janë ata njerëz që asnjëherë nuk e ndalën veprimtarinë e tyre që nga LDB për arritjen e LIRISË. U maltretuan,...
Lajme

Ironizon Rexhë Gegaj me numrin 115

Opinionisti i çështjeve politike, Rexhë Gegaj, ka ironizuar ne numrin e madh të kandidatëve për deputet në këtë Kosovë të vogël. Ai ka postuar një foto me ushqim, ku ka "ftuar qytetarët" që ta votojnë në numrin 115. Postimi i plotë i Rexhë Gegajt:...
Op/Ed

Kosova dhe sistemi zgjedhor!

Shkruan: Rexhë Gegaj Në vend të mbajtjes së zgjedhjeve çdo dy-tre vite, Kosovës më shumë i duhet ndryshimi i sistemit zgjedhor. Sistemi aktual zgjedhor, që është proporcional, tani do të duhej t'i takonte të së kaluarës. Menjëherë pas luftës, i vendosur nga ndërkombëtarët, ndoshta edhe ishte i mirë për shkak...
1 2 3
Page 1 of 3