archiveReshat Arbana

précis

“Ne s’bëjmë gjumë kur dridhesh, se veç ty t’kem Shqipëri”

Fatkeqësia e madhe që i ndodhi Shqipërisë ka bërë që shqiptarët të jenë më të bashkuar se kurrë më parë. Gjestet humane dhe ndihma e pakusht nuk ka munguar as nga shqiptarët e Kosovës, të cilët kanë gjithçka nga vetja për nënë Shqipëri, shkruan Indeksonline. Gjithë këtë unitet dhe dashuri...
précis

Hani, pini dhe rrëmbeni – është koha e maskarenjve

Hakerrim është një ndër poezitë më të bukura ë poetit vlonjat Ali Asllani. Në “Hakërrim”, autori demaskon shtetarët servilë, hajdutë dhe tradhëtarë. Vepra është botuar pas viteve 90! Ali Asllani – Hakërrim Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o...