archiveRecep Tayyip Erdogan

Lajme

Turqia tregon kushtet që duhet të plotësojnë Suedia dhe Finlanda për të pranuar futjen e tyre në NATO

Turqia pret që Suedia dhe Finlanda të ndalojnë “mbështetjen ndaj terrorizmit” në mënyrë që të marrin mbështetjen e Ankarasë për anëtarësimin në NATO. Kështu tha ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu. Dy shtetet nordike dërguan javën e kaluar zyrtarisht kërkesën për t’u bërë pjesë e aleancës, por për këtë duhet...
Lajme

Erdogan bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se bisedimet midis negociatorëve rusë dhe ukrainas, që mbahen sot në Stamboll, mund të hapin rrugë për takimin e liderëve të Ukrainës dhe Rusisë. Në një adresim para negociatorëve, Erdogan tha se është koha që bisedimet të japin rezultate konkrete dhe bëri thirrje...
Lajme

Erdogan njofton: Ka pajtim në katër pika në mes Ukrainës dhe Rusisë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, të premten tha se Ukraina dhe Rusia duken se kanë arritur një ‘pajtueshmëri’ në katër prej gjashtë pikave të mospajtimeve të diskutuara gjatë negociatave, shkruan CNN, përcjell Periskopi. Duke folur për gazetarë gjatë kthimit nga Samiti i NATO-, Erdogan gjithashtu tha se ai do...
Lajme

Erdoğan përuron urën gjigande ‘Çanakkale 1915’, më e madhja në botë dhe kushtoi mbi 6 miliard dollarë!

Ura “Çanakkale 1915” e cila cilësohet si “Gjerdani i Ngushticës së Çanakkalasë” do të përurohet nesër, 18 mars nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan në 107-vjetorin e Fitores Detare të Çanakkalasë, transmeton Anadolu Agency (AA). Në ndërtimin e urës “Çanakkale 1915” e cila për herë të parë në Ngushticën...
Lajme

Turqia e gatshme të organizojë takimin Zelensky-Putin

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, tha se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe ai i Rusisë, Vladimir Putin, e kanë ende mundësinë që të takohen për zgjidhjen e konfliktit. Duke folur në një konferencë të përbashkët në Lviv, ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha se kishin rënë dakord...
Lajme

Pacolli takon Erdoganin, diskutojnë për hallet e botës

Presidenti i AKR’së, Behgjet Pacolli është takuar me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Pacolli po merr pjesë në Forumin Diplomatik që po mbahet në Antalia të Turqisë. Pacolli tha se me Erdoganin biseduan rreth sfidave aktuale të botës. “Në një darkë me liderë nga e gjithë bota e organizuar...
Lajme

Rama në forumin diplomatik të Antalias, përqafohet me Erdoganin

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në forumin diplomatik të Antalias. Kreu i qeverisë ka publikuar një video, në të cilët duket se është pritur ngrohtë nga presidenti turk Rexhep Taip Erdogan. “Me Presidentin Ergodan në forumin diplomatik të Antalias”, shkruan Rama, ndërsa shfaqet në fillim duke u përqafuar me...
1 2 3 10
Page 1 of 10