archiveRecep Tayyip Erdogan

Lajme

Erdogani pret Thaçin në Stamboll

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan e ka pritur në Stamboll presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. I pranishëm në këtë takim ishte edhe ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli. Kjo u bë e ditur nga presidenca turke përmes një postimi në llogarinë zyrtare në Twitter. Presidenti Recep Tayip Erdogan...
Lajme

Rama, mesazh nga Turqia: Me të çmuarin Erdogan!

Më në kohën kur e Franca po tenton të tërheqë BE-në kundër Turqisë, e fqinji Greqi është nën ankth nga inisiativat turke në Mesdheun lindor, kryeministri Rama ka udhëtuar drejt Stambollit për t’u takuar me presidentin Erdogan. Që andej, shefi i qeverisë shqiptare ka përcjellë aspektin joprotokollar të raportit të...
Lajme

Erdogan nuk dëgjon për sanksionet: Sundimtarët grekë do të shohin vendosmërinë e Turqisë

Komisioni Europian kërkon përfshirjen e Turqisë në një dialog serioz dhe të ndershëm për Mesdheun Lindor për të zgjidhur raportet e tendosura me Greqinë. Brukseli ka paralajmëruar sanksione nëse bisedimet dështojnë, ndërsa presidenti turk Erdoan shprehet i palëkundur. Ekzekutivi i Bashkimit Europian i ka bërë thirrje Turqisë të dialogojë dhe...
Lajme

Greqia ngriti avionët, vjen paralajmërimi i fortë i Erdoganit

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan reagoi ashpër për stërvitjen ushtarake greke pranë vendit ku Turqia po bën shpime në një zonë të diskutueshme të Mesdheut. Sipas Euronews, Erdogan tha gjatë një fjalimi se se Greqia është duke rrezikuar “sigurinë bregdetare dhe lundruese të të gjitha anijeve në rajon” dhe paralajmëroi...
1 2 3 7
Page 1 of 7