archiveRamush Haradinaj

Lajme

Haradinaj: LGBTI do ta kenë mbështetjen institucionale

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë se orientimi seksual është përcaktim individual dhe si i tillë duhet respektuar. “Orientimi seksual është përcaktim individual në secilën shoqëri dhe si i tillë duhet respektuar. Është fat i madh që duke qenë shtet i ri ne kemi Kushtetutën, që siguron liri individuale...
Lajme

McAllister: Kosova meriton liberalizimin e vizave

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian dhe raportuesi për Serbi, David McAllister ka thënë se qytetarët e Kosovës meritojnë liberalizimin e vizave, prej kur institucionet punuan fort në përmbushjen e kritereve. McAllister gjatë vizitës që e ka bërë fundjavën që shkoi në Prishtinë, në të cilën...
Lajme

Beteja e ‘shefave’ për kufijtë

Ideja e shefit të shtetit, Hashim Thaçi, për “korrigjimin” e kufijve me Serbinë ka hapur një betejë me shefin e Qeverisë Ramush Haradinajn dhe atë të Kuvendit Kadri Veselin, të cilët po shprehen kundër prekjes së kufijve. Sipas analistëve, kjo përplasje ndërmjet krerëve institucionalë mund të përfundojë me rrëzimin e...
Lajme

Qeveria merr një vendim për policët

Është aprovuar kërkesa që zyrtarëve të policisë t’u kompensohen me mjete shtesë buxhetore punët e kryera jashtë orarit të punës. Kabineti qeveritar në mbledhjen e sotme ka aprovuar propozimin e bërë në mbledhjen e kaluar nga Ministri i Brendshëm, Bejtush Gashi pa asnjë votë kundër dhe pa asnjë abstenim. Me...
Lajme

Thaçi kërcënon Haradinajn: Ata që nuk korrigjohen, shumë lehtë mund të ndërrohen

Përplasjet ndërmjet kryeministrit Ramush Haradinaj dhe presidentit Hashim Thaçi rreth idesë së “korrigjimit” të kufijve me Serbinë të hënën kanë prekur zenitin, me ç’rast Thaçi i ka thënë Haradinajt se “ata që nuk korrigjohen, shumë lehtë mund të ndërrohen”. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka paralajmëruar kryeministrin Ramush Haradinaj se...
Lajme

Presidenti Thaçi “kërcënon” me shkarkim Kryeministrin Haradinaj!

Presidenti i shtetit Hashim Thaçi, ka kërcënuar me shkarkim Kryeministrin Ramush Haradinaj, për shkak të qëndrimeve të tij kundër idesë për korrigjim kufijsh me Serbinë. Thaçi, përmes një konference për media ka kërkuar nga Haradinaj, që të “korrigjojë” siç është shprehur ai, qëndrimin karshi dialogut me Serbinë, në fazën përfundimtare....
Lajme

Haradinaj i thotë Bahtirit të mos nxitë protesta

Kryeministri Ramush Haradinaj ka kërkuar që mos të nxiten protesta në kohën kur po ndodhin tema të rëndësishme e serioze për Kosovën. I pari i Qeverisë i bëri këto deklarata pas dekorimit me Hartën e Artë shkrimtaren Helena Kadare. Haradinaj thirrjen që mos të nxiten protesta ja ka drejtuar kryetarit...
Lajme

Haradinaj: Shifra e azilkërkuesve nga Kosova ka rënë mbi 95%

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka marrë pjesë sot në Takimin e Nivelit të Lartë për Sundimin e Ligjit. Në kryesimin e këtij takimi Haradinaj ka theksuar se temat kryesore për t’u diskutuar sot bashkë me udhëheqësit kryesor të institucioneve të rendit dhe ligjit janë rastet e shënjestruara dhe migracioni....
Lajme

LDK paralajmëron rrëzimin e Qeverisë

Lidhja Demokratike e Kosovës nuk ka hequr dorë nga mocioni për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj. Sekretari i Përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri ka thënë se janë duke biseduar edhe me partitë tjera nga opozita që t’i sigurojnë votat që u nevojiten për mocion, ndonëse nuk përmend emra. “Ne jemi duke...
Lajme

Qeveria vazhdon t’u japë pensione veteranëve të rrejshëm

Haki Shatri, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se veteranët e UÇK-së, do të vazhdojnë të marrin pensionet deri në një vendim përfundimtar nga organet e drejtësisë. Më tej siç shkruan Ekonomia Online, ai ka shtuar se është padrejtësi pezullimi i pagesave përderisa nuk e vërteton drejtësia...
1 74 75 76 77
Page 76 of 77