archiveRamazani

Lajme

Ramazani zbraz rrugët e mbush shtëpitë

Ramazani po krijon një atmosferë të veçantë në kryeqytet. Qytetarë të shumtë po grumbullohen para furrave të bukës për të blerë bukën, pitalkat për iftar, njofton Klan Kosova. E pastaj në kohën e tij, shtëpitë mbushen me njerëz e zbrazen rrugët, për t’u ringjallur më pas me njerëzit që shëtisin...
Interesante

Disa këshilla çka të hani për syfyr

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Kjo formë agjërimi, për besimtarët myslimanë nënkupton se ata mund të hanë vetëm dy vakte në ditë, një para lindjes së diellit (syfyr) dhe tjetra pas perëndimit të diellit (iftar). Për një...
Interesante

Ushqimet që nuk rekomandohen për iftar

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme gjatë agjërimit, porosisin ekspertët shëndetësorë. Duke rikujtuar që besimtarët myslimanë sivjet do të agjërojnë afër 15 orë...
Lajme

Myftiu Tërnava ua uron besimtarëve myslimanë Muajin e Ramazanit

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka uruar të premten, 1 prill, të gjithë besimtarët myslimanë për Muajin e shenjtë të Ramazanit. “Përmes agjërimit, besimtari mysliman synon të jetë më i devotshëm, më i përkushtuar, më i ndjeshëm, më racional, më human dhe më tolerant, në raport me vetveten, familjen, komunitetin...
Lajme

Publikohet vaktia e muajit të shenjtë të Ramazanit

Bashkësia Islame e Kosovës ka publikuar vaktinë për muajin e Ramazanit. Në njoftimin e Bashkësisë Islame të Kosovës bëhet e ditur se muaji i Ramazanit do të fillojë më 13 prill dhe do të përfundojë më 12 maj. Besimtarët myslimanë këtë vit do të agjërojnë 30 ditë të muajit të...
Lajme

Me këtë datë fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Edhe pak ditë javë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 12 prill, ditën e hënë. Të gjithë besimtarët e fesë islame do të agjërojnë për 30 ditë rresht, gjithsej i bije 1 mijë e 441 orë. Muaji i shenjtë i...
1 2
Page 1 of 2