archiveQKUK

Lajme

Pamje të tmerrshme nga QKUK-ja, pacientët presin në korridore

Shëndetësia në Kosovë, edhe më tej po mbetët sfidë për instutcionet e vendit. Qytetarët po ankohen shumë për kushtet e dobëta që po janë nepër spitalet dhe nepër shtëpitë e shëndetit, shkruan Gazeta NewBorn. Përveç se qytetarët po ankohen për mos gjetjen e barnave brenda QKUK-së, shumë prej tyre e...
Lajme

Çaji i “rusit” i bën për spital kosovarët

Numri më i madh i pacientëve që kërkojnë trajtim në Kirurgjinë Plastike në QKUK, janë ata me djegie të ndryshme. E djegiet më të mëdha vijnë nga pakujdesia me ibrikët e çajit të zi, ndryshe i njohur si çaji i ‘rusit’. Klinika e Kirurgjisë Plastike në QKUK është e vetmja...
Lajme

QKUK bëhet me 750 shtretër të rinj

750 shtretër u blenë për qendrën kryesore spitalore të vendit – 300 të parët arritën tashmë në disa klinika. Pacientët u gëzuan se tani e kanë një hall më pak, e drejtuesit e reparteve se do të kenë më pak ankesa, njofton Klan Kosova. Kronikë nga KlanKosova. https://www.youtube.com/watch?v=xP5h7KTBymQ...
Lajme

Klinika e ORL’së në QKUK i shpëton jetën fëmijës 17 muajsh

Ekipi mjekësor i Klinikës së Otorinolaringologjisë (ORL) ka shpëtuar jetën e fëmijës E. R (2017), i cili me autoambulancë në gjendje të rënduar ishte sjellë nga Spitali i Përgjithshëm në Ferizaj, si pasojë e përtypjes së kikirikëve. Në njoftim thuhet se në pranim, mjeku kujdestar i klinikës, konstaton gjendjen e...
Lajme

Shqetësuse: Ja sa foshnje janë braktisur brenda këtij viti

Në dhjetëmujorin e parë të këtij viti në Klinikën e Neonatologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, janë braktisur 12 foshnje ndërkohë që të dhënat e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale tregojnë se janë gjithsej 13 foshnje të braktisura për gjatë muajt e këtij viti. Ndërkohë, shtatë prej tyre...
Lajme

Ajo që po ndodhë në QKUK është tmerruese, mësoni arsyejen

Hatixhe Latifi-Pupovci, ligjëruese në Fakultetin e Mjekësisë, tash e disa vjet merr pagë nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës pa punuar fare. Në disa nga institutet paraklinike, përveç Pupovcit janë të “angazhuar” me letra edhe disa kolegë të tjerë të saj nga Fakulteti. Në listën që e ka Koha Ditore,...
Lajme

Analizat laboratorike janë tmerr e krime mbi njerëzit

Mjeku kosovar në Gjermani, Hasan Simnica, ka konsideruar se rezultatet e analizave laboratorike në spitalet e Kosovës kryhen shkel e shko. Simnica ka thënë se analizat, të cilat një pacientit i kanë dalë negative në Kosovë në laboratorë në shtetet tjera i kanë dalë pozitive. “Absurditeti kosovar, pacienti që është...
Lajme

Kështu duket Klinika Emergjente e rinovuar në QKUK

Klinika Emergjente në QKUK tani duket tërësisht ndryshe. Me një investim gjysmë milioni euro është rinovuar e gjitha. Videon e ndryshimit e ka publikuar Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili. Ai ka thënë se me rinovimin e kësaj klinike, tani qytetarët janë të kënaqur me shërbimet e reja moderne dhe mjekët...
Lajme

QKUK-ja bëhet me rrugë të reja

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Uran Ismaili, dhe drejtorin e QKUK-së, Basri Sejdiu, të hënën inauguroi rrugët e Qendrës Klinike Universitare. Ky investim i MI-së është realizuar me qëllim që infrastruktura rrugore e këtij institucioni të rëndësishëm për qytetarët e Kosovës, të ketë parametra dhe...
Lajme

Mjeku i QKUK-së dhuron 500 kg miell për njerëzit në nevojë

Bamirësia është gjesti më i mirë që bëhet ndonjëherë në shenjë solidarizmi me të varfërit kudo në botë. Për këtë, tanimë dihet se për shumë familje është përkujdesur që t’iu del në ndihmë Shoqata Bamirëse ‘Jetimat e Ballkanit’, shkruan Indeksonline. Por, së fundi në ndihmë të njerëzve në nevojë, ka...
Lajme

Tri vdekjet e dyshimta që ndodhën në QKUK ende pa u hetuar

Ende nuk është zbardhur rasti për tri vdekjet e dyshimta që ndodhën në Qendrën Klinike dhe Universitare të Kosovës gjatë vitit të kaluar. Për më tepër, duket se shteti e ka lënë pas dore këtë çështje. Tani rasti për këto vdekje ka mbetur edhe pa Prokuror. E gjithë kjo pasi...
1 7 8 9
Page 9 of 9