E mërkurë, 27 Maj, 2020

archiveQKUK

Lajme

Kaq persona po dyshohen se e kanë koronavirusin në QKUK

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës, sot janë paraqitur gjashtë raste të reja të dyshuara për koronavirus, duke bërë që numri të shkojë në tetë. Lajmin e ka konfirmuar Drejtoresha e Klinikës Infektive, Lendita Ajvazi-Berisha. “Ne momentalisht nëe klinike i kemi hostopalizu gjashtë pacientë. Për momentin...
Lajme

Vdes zyrtari i njohur në QKUK

Ka vdekur sot shefi i Zyrës së prokurorimit në QKUK, Gazmend Rushiti. Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi për media të SHSKUK, ku njoftohet se i ndjeri do të varroset sot. Njoftimi i plotë: Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar me keqardhje ka pranuar lajmin për vdekjen e shefit...
Lajme

Mjekët në QKUK kryejnë një operacion të rrallë tek një fëmijë

Me metoda laparaskopike, në Kirurgjinë e Fëmijëve të Qendrës Klinike Universitare, suksesshëm mjekët kanë operuar një fëmijë të moshës 10 vjeçare. Pacienti ishte diagnostikuar më herët me cist në veshkën e majtë të polit të poshtëm, me një madhësi prej 4.5 x 3 centimetra, i cili, përveç dhimbjeve të shkaktuara,...
Lajme

Shkon në katër numri i të vdekurve nga gripi sezonal në QKUK

Numri i të vdekurve nga gripi sezonal me influencë A ka shkuar në katër persona në Kosovë. Dy pacientë kanë ndërruar jetë në Repartin Intenziv në QKUK brenda 24 orëve, të cilët ishin duke u trajtuar në mjekimin intensiv. Këtë e ka konfirmuar për Klan Kosovën, infektologu i kësaj klinike...
Lajme

Në QKUK kryhet një operacion i rrallë

Kirurgët e Klinikës së Kirurgjisë Vaskulare të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), në bashkëpunim me anesteziologët e Klinikës së Anestezionit, kanë realizuar me sukses një ndërhyrje komplekse kirurgjike për të trajtuar një zgjerimin enorm (aneurizëm) të arteries karotide të brendshme në qafë. Sipas njoftimit nga QKUK, sëmundja është shumë...
Lajme

Mjekët e QKUK’së shpëtojnë foshnjën 14-muajshe që i mbetën kikirikët në fyt

Në Klinikën e Otorinolaringologjisë së Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, i është shpëtuar jeta fëmijës N.G (2018). Mjekët e ORL-së, në bashkëpunim me ata të Klinikës së Anesteziologjisë  e Reanimacionit dhe Klinikës së Pediatrisë, arritën që pas intervenimeve ta shpëtojnë foshnjën 14 muajsh. Ajo kishte përbirë kikirikë, copëza të së...
Lajme

Në QKUK i largojnë pacientit një briskë të thonjëve nga barku

Mjeku i QKUK-së, Skender Telaku, ka njoftuar se sot në Klinikën e Gastroenterologjisë është bërë largimi i 'trupit të huaj nga trupi' konkretisht një briskë i thonjëve. raporton Korrespodenti. Ekipipi kujdestar i Klinikes se Gastroenterologjise ishte i përberë nga Dr. Sci. Skender Telaku, dr. Hekuran Dibrani dhe nga jnf. Nalan...
Lajme

Shtohet për 50% numri i pacientëve në QKUK si pasojë e temperaturave të larta

Nga temperaturat e larta, në Klinikën Emergjente në Prishtinë për 50 për qind është shtuar numri i personave që kërkojnë shërbime mjekësore. Mjekët këshillojnë, sidomos të moshuarit, personat me probleme shëndetësore dhe shtatzënat, që mos t’i ekspozohen rrezeve të diellit gjatë mesditës. Sipas parashikimeve meteorologjike edhe në ditët në vazhdim...
Lajme

Përjashtohet nga puna kardiologu Gani Bajraktari

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, ka njoftuar se kardiologu Gani Bajraktari është përjashtuar nga puna në QKUK. “SHSKUK ju konfirmon se Komisioni Disiplinor i QKUK së, pas shqyrtimit të rastit ka marrë vendim që të njëjtit t’i shqiptohet masa disiplinore, ndërprerje e marrëdhënies së Punës”, thuhet në përgjigjën...
1 2 3 4
Page 1 of 4