archiveQKUK

Lajme

Kryhet një operacion i rrallë në QKUK

Një operacion i rrallë është kryer në Klinikën e Kirurgjisë Torakale të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. Ekipi operator, i përbërë nga mjekë kirurgë, anesteziologë dhe instrumentarë, i hoqën pacientit një tumor të përmasave 36 cm x 25 cm, me peshë 3.5 kilogramë, në kavitetin torakal majtas, që infiltronte diafragmën...
Lajme

Publikohen emrat e 9-të drejtorëve të rinj në Klinikat e QKUK-së

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë përzgjedhur nëntë drejtor të klinikave. Janë publikuar sot rezultatet e konkursit të fundit për drejtor të klinikave në QKUK, ku janë përzgjedhur nëntë udhëheqës. Në Klinikën Infektive drejtor është përzgjedhur Arben Vishaj, pasi ka kaluar me 85 pikë në total nga testi me...
Lajme

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës “kërcënon” Qeverinë: Procedoje ligjin e pagave ose do të ketë ndërprerje të punës në spitale, QKUK e QMF

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka paralajmëruar masa radikale e sindikale, si ndërprerje të punës në të gjitha institucionet publike shëndetësore, nëse nuk procedohet Ligji për Pagat, raporton Gazeta Express. Nga kjo Federatë kanë thënë se nëse Ligji i Pagave nuk kalon, duhet të ketë rritje të pagave...
Lajme

Kjo është gjendja e pacientëve me COVID në QKUK dhe spitale

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se nga raportimet e klinikave Covid-19 në QKUK, por edhe spitalet e përgjithshme, rezulton se 11 pacientë të kofirmuar me Covid-19, janë në trajtim mjekësor. 23 pacientë të tjerë po trajtohen si post-covid, raporton Gazeta Express. Sipas SHSKUK’së, me...
Lajme

Rrahja në Emergjencë, sulmohet një infermier

Gazeta Sinjali pak më parë raportoi për një rrahje brenda Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), shkruan Gazeta Sinjali. Burimet e Sinjalit kanë bërë me dije se një mjek dyshohet se e ka sulmuar një infermier. Gazeta Sinjali është në pritje të një konfirmimi zyrtar nga Policia e...
Lajme

Vdes një person në QKUK

Ka vdekur në QKUK personi që ishte aksidentuar më 18 nëntor në Carralevë të Suharekës. Policia njofton se me vendim të prokurorit, trupi i pajetë i viktimës është dërguar në IML për obduksion. Njoftimi i plotë i policisë: AKSIDENT TRAFIKU ME FATALITET /Fsh. Caralevë, Suharekë, 18.11.2021 – 14:30. Me 01.12.221...
Lajme

Aksident i rëndë në Drenas, disa persona dërgohen në QKUK

Një aksident trafiku me lëndime të rënda trupore ka ndodhur të martën rreth orës 17:00 në Arllat të Drenasit. Policia ka njoftuar se aksidenti ka ndodhur në rrugën nacionale dhe në të kanë qenë të përfshirë dy mjete motorike me targa vendore. “Si pasojë e aksidentit lëndime trupore kanë pësuar...
Lajme

Vjen lajmi i keq nga QKUK

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se në klinikat COVID të QKUK’së dhe spitalet rajonale janë duke u trajtuar 49 pacientë, 7 më shumë se që ishin ditën e djeshme, raporton Gazeta Express. Sipas SHSKUK’së, 13 pacientë janë me oksigjenoterapi ndërsa 2 janë në mjekimin...
Lajme

Theren me thikë dy persona

Dy persona në Shtime kanë përfunduar dje të therur me thikë. Në lidhje me rastin është arrestuar një person, i cili dyshohet se ka kryer aktin pas një fjalosje verbale që ka pasur me viktimat. Si pasojë e sulmit, viktimat kanë pranuar tretman mjekësor. Ndërkaq, i dyshuari pas intervistimit është...
Lajme

Kërkohet urgjentisht gjak për një nënë në lindje në QKUK

Një nënë e cila po pritet të sjellë në jetë fëmijën e saj në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka nevojë urgjente për gjak, raporton Gazeta Sinjali. Egezon Baruti i cili e ka publikuar apelin për ndihmë, ka njoftuar se nevojitet gjak i grupit B pozitiv. “Urgjent gjak (B+) për...
1 2 3 13
Page 1 of 13