archiveQeveria

Lajme

Mocioni ndaj Qeverisë Hoti nga VV-ja, reagon Kryeministri

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se VV nuk i ka votat e nevojshme për të rrëzuar Qeverinë. Ai tregoi edhe për polemikën e tij me deputeten e VV’së, Mimoza Kusari. Hoti, që është në izolim pasi ka Covidin, ishte akuzuar për mos respektim...
Lajme

Limaj paralajmëron përfshirjën e PDK-së në Qeveri

Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka deklaruar se nuk mund të ketë marrëveshje përfundimtare me Serbinë nëse nuk ka një unitet të brendshëm nacional. Ai shprehet i bindur se as një kryeministër e as një president i vetëm nuk e ka fuqinë ta nënshkruajë një marrëveshje përfundimtare. “Ende njerëzit...
Lajme

Kryeministri Hoti i përgjigjet kritikave të Ramush Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka shkruar se dialogu ka nisur për njohje reciproke e sot në Bruksel fillon draftimi i marrëveshjes përfundimtare, raporton Gazeta Express. Hoti në Facebook iu ka përgjigjur edhe kritikave që mbrëmë pati kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj për të. “Qasja refuzuese ndaj dialogut dhe ndaj...
Lajme

Mbledhja e Qeverisë Hoti, diskutohen këto pika

Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti pritet që në ora 11:00 të mbajë mbledhjen e radhës, Agjenda e mbledhjes së Qeverisë për sot, e mërkurë, parasheh 9 pika. 1.Shqyrtimi i Projektligjit për Rimëkëmbje ekonomike-COVID19 2.Shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim...
Lajme

Haxhiu: PDK do të bëhet pjesë e Qeverisë Hoti

Gazetari dhe publicisti Baton Haxhiu ka thënë se PDK do të bëhet pjesë e Qeverisë Hoti, shkruan Gazeta Metro. Kështu deklaroi ai sot në “Pressing”, ku dha tre arsye pse do të ndodhë një gjë e tillë. “Natyrisht që PDK do të hyjë në Qeveri, për shumë arsye, arsyeja e...
Lajme

Qeveria e quan të panevojshëm: Nuk e miraton Projektligjin për Pandeminë të iniciuar nga Vjosa Osmani

Qeveria e Kosovës nuk ka miratuar nismën legjislative të iniciuar nga Kuvendi i Kosovës, për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19. Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj ka paraqitur qëndrimin e Qeverisë sa i përket këtij Projektligji duke theksuar se Qeveria e konsideron të panevojshëm miratimin e tij. “Të nderuar para jush paraqes...
Lajme

Qeveria mban mbledhje, diskutohet edhe situata me pandeminë

Vetëm pak orë pas kthimit nga Parisi, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbledhur ministrat. Në këtë mbledhje të kabinetit qeveritar do të diskutohet për 17 pika të ndryshme. Në mesin e pikave për diskutim do të jetë edhe Projektligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19. Aprovimi i procesverbaleve...
1 2
Page 1 of 2