archiveProtesta

Lajme

“Dikur gjaku rridhte si lum, sot toka shitet pafund”

Komuniteti shqiptar në Britani të Madhe ka zhvilluar gjatë ditës së sotme disa aktivitete para ambasadës kosovare atje. Ky komunitet ka kundërshtuar idenë e presidentit të Kosovës për korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. “Dikur gjaku rridhte si lum, sot toka shitet pafund”, “Bashkim me Shqipërinë jo me Serbinë”,...
Lajme

Protestuesit në Francë mposhtin policinë, hyjnë në Pallatin Elysee

Policia në Paris po përdor gaz lotsjellës për të shpëndarë protestuesit. Por protestuesit kanë arritur që të çajnë kordonin e policisë dhe të futen në Pallatin Elysee. Kjo është fundjava e dytë që francezët protestojnë kundër rritjes së çmimit të naftës. Rreth 280.000 vetë morën pjesë në protestat që nisën...
Lajme

Filluan protestat në veri të Mitrovicës

Serbët në veri të Kosovës po mblidhen sipas paralajmërimit të liderit të Listës Serbe Goran Rakiq për shkak të, siç thuhet, “dhunës politik dhe policor” të Prishtinës me rastin e arrestimit të katër serbëve në Mitrovicën e Veriut dhe të vendosjes së taksave ndaj mallit të importuar nga Serbia. Serbët...
Lajme

Protestë e dhunshme para Kuvendit, gjashtë policë të lënduar

Pas disa momenteve të dhunshme, në ambientet para godinës së Parlamentit është parë të mbërrijë një ambulancë, e cila ka marrë disa policë të lënduar. Gjatë protestës që përshkallëzoi në akte dhune ndaj forcave të rendit, përballë godinës së sallave plenare të Kuvendit të Shqipërisë janë plagosur gjashtë pjesëtarë të...
Lajme

Pas Francës edhe Bullgaria në protesta kundër çmimeve të larta të karburantit

Protestat kundër çmimeve të larta të karburantit, rritjes së kostos së jetesës, varfërisë dhe korrupsionit kanë vazhduar sot në të gjithë Bullgarinë. Në Sofje, mijëra njerëz u mblodhën në sheshin e Princit të Aleksandrit, pavarësisht shiut, raporton BTA.Demonstruesit bërtitën “dorëheqje” dhe “referendum”, si dhe mbanin pankarta me mbishkrime “Populli kundër...
Lajme

120 mijë francezë paralizojnë trafikun e vendit, në protestë kundër rritjes së çmimit të karburanteve

Nëse ka akoma shpresë ajo gjendet në Francë. Rreth 120.000 qytetarë kanë dalë sot në rrugët e Francës për të protestuar kundër rritjes së çmimit të karburanteve. Protestuesit e vetëquajtur “Jelekët e Verdhë” kanë bllokuar 2000 pika strategjike të të gjithë vendit duke “paralizuar” Francën. “Jelekët e Verdhë”, të vendosur...
1 2 3 4 5 6
Page 4 of 6