archiveProtesta

Lajme

Francë, mbi 43.000 njerëz mbeten pa punë për shkak të protestave

Në Francë, rreth 43,000 njerëz mbetën pa punë për shkak të protestave të “xhaketave të verdha” që filluan më 17 nëntor. Sipas Ministrisë së ekonomisë, shumë kompani kanë pësuar dëme të mëdha materiale për shkak të protestave të vazhdueshme. Dëmet që i janë shkaktuar shtetit vlerësohen të jenë rreth 28...
Lajme

Studentët e UP-së nesër protestojnë për mos liberalizimin e vizave

Studentët e Universitetit të Prishtinës nesër do të protestojnë para zyrës së BE-së në Kosovë për shkak të mos liberalizimit të vizave. “Të hënën në ora 11:00 tubohemi para Fakultetit Filozofik dhe vazhdojmë drejtë zyrës së BE-së, ju ftojmë të merrni pjesë në aksionin simbolik të organizuar nga ne, studentët”,...
Lajme

Tension në Bruksel, protesta kundër paktit për emigracionin

Mijëra protestues dolën këtë të diel në rrugët e Brukselit për të kundërshtuar paktin për emigracionin të OKB'së të nënshkruar javën e kaluar në Marakesh. Partitë e krahut të djathtë të etnisë flamande ishin organizatore të tubimit. Kjo protestë u zhvillua para godinave kryesore të institucioneve të Bashkimit Europian. Sipas...
Lajme

Gjendje alarmante në Beograd, aktivizohet ushtria serbe me tanke

Rrugët e Beogradit sonte janë mbushur me mijëra protestues, të cilët siç thonë janë kundër dhunës politike në Beograd. Deri protestuesit po bëjnë thirrje kundër qeverisë dhe presidentit të vendit, nga kazermat ushtarake kanë dal mjetet e blinduara ushtarake, duke përfshirë edhe tanket. Marshi protestues mban moton “Jo më këmisha...
Lajme

Çfarë shkruan “The New York Times” për protestën e studentëve në Shqipëri!

Jo vetëm në mediat shqiptare. Protesta e sotme e studentëve në Shqipëri tërhoqi vëmendjen edhe të mediave botërore. “The New York Times” shkruan se mijëra studentë të universiteteve publike kanë bllokuar një rrugë kryesore në kryeqytet, Tiranë, duke protestuar përpara Ministrisë së Arsimit. “Ata thonë se do të bojkotojnë shkollën...
Lajme

Francë, Macron mendon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Presidenti francez Emmanuel Macron është duke marrë në konsideratë vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme pas një dite protestash të dhunshme anti-qeveritare në Paris. Ajo që nisi si indinjate kundër çmimit të karburantit, tani është shndërruar në zemërim kundër kostove të larta të jetesës. Disa prej demonstruesve mbetën paqësore, por të...
1 2 3 4 5 6
Page 3 of 6