archiveProtesta

Lajme

Kurti paralajmëron protesta kundër ‘PANhajnisë’

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj i ndan tarifa ndaj Serbisë, por që sipas tij i bashkon korrupsioni. “Ajo që i bashkon është me fuqishme sesa ajo që i ndan. Prandaj ata duhet të shkojnë bashkë”, ka thënë Kurti. “Kërkojmë...
Lajme

Tensionohet edhe më shumë situata në Serbi

Pjesëtarët e xhandarmërisë serbe i nxorën demonstruesit dhe disa udhëheqës të opozitës nga ndërtesa e Radio-Televizionit të Serbisë (RTS), ku u futën gjatë protestës “një në pesë milionë” në Beograd dhe kërkuan që organizatorëve të protestës t’iu jepet hapësirë në televizionin publik. Shefi i policisë së Beogradit, Millan Staniq, u...
Lajme

Eskalon gjendja në Serbi: Policia bllokon një pjesë të televizionit serb, protestuesit nuk largohen

Policia e Serbisë ka bllokuar njërën hyrje të Televizionit Publik të Serbisë RTS, ku një numër i madh protestuesish po përpiqen të hyjnë brenda në objekt që t’ju bashkohen protestuesve tjerë, raporton Insajderi. Ndërsa policia ka filluar t’u kërkojë protestuesve anti-qeveritar të largohen nga i transmetuesit publik. Mirëpo ata janë...
Lajme

Protestuesi fal namaz para policis dhe Kryeministrisë

Gjatë protestës që po ndodh sot në Shqipëri, shumë protestues kanë marshuar drejt kryeministrisë duke protestuar kundër qeverisjes së Edi Ramës. Disa nga protestuesit u lënduan nga kundërpërgjigja e policcëve të cilët gjuanin boomba gazi si dhe plummba gome. Por kishte edhe nga ato që kur erdhi koha e namazit...
Lajme

Veprim i papritur i Berishës e Bashës para kryeministrisë

Kryetari i PD-se Lulzim Basha dhe ish- kryeministri Sali Berisha janë ulur para kryeministrisë me protestuesit. Një mesazh për protestën dha edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi. Ajo tha se policët nuk mund të ngrenë dorë kundër qytetarëve “Policia është më e shfrytëzuar sesa qytetarët shqiptarë. Sot shqiptarët protestojnë edhe...
Lajme

Veteranët e UÇK-së shprehen të pakënaqur me mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga

Sot në sheshin Skënderbeu janë mbledhur qindra protestues për të shprehur pakënaqësinë e tyre për mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga. Veteranët, invalidë dhe familjet e dëshmorëve konsiderojnë se nuk po vlerësohen sa duhet vlerat e kësaj kategorie në ligjin e...
Lajme

Mjaft të izoluar”: Nis protesta e studentëve për viza

Reshjet e dendura të borës kanë bërë që të mos ketë numër të madh protestuesish. Përfaqësueses të studentëve së bashku me Parlamentin Studentor të Universitetit të Prishtinës, kanë nisur protestën e paralajmëruar për sot për të kërkuar liberalizim të vizave. Reshjet e dendura të borës kanë bërë që të mos...
Lajme

Vijojnë protestat te Astiri

Protesta e banorëve të Unazës së re është sot në ditën e 60 të saj, si çdo ditë qytetarë të shumtë kanë bllokuar rrugën. Sot ata kanë vendosur që përveç bllokimit të rrugës të djegin dhe goma, ashtu siç kanë bërë dhe në ditët e para të kësaj protestë. Në...
1 2 3 4 6
Page 2 of 6