archiveProtesta

Lajme

Protestohet para Kuvendit të Kosovës

Organizatat e shoqërisë civile po kundërshtojnë Projektligjin për financim të subjekteve politike përmes një proteste para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës. Sipas tyre, miratimi i një ligji të tillë nga Kuvendi i Kosovës do të thotë kundërshtim i të gjitha standardeve ndërkombëtare për financimin e subjekteve politike dhe vetë frymës...
Lajme

Tensionohet situata, molotov ndaj Kryeministrisë

Protestuesit kanë hedhur bomba molotov ndaj Kryeministrisë. Menjëherë pasi u grumbulluan përpara godinës, ata nisën ta godisnin me bojë e shashka dhe pasi hoqën gardhin rrethues, protestuesit nisën sulmin me bomba molotov. Nga flakët është përfshirë edhe hyrja e Kryesisë së Kuvendit./tch/...
Lajme

Përfundon protesta para Kryeprokurorisë me fjalim të Konjufcës

Deputeti i LVV-së, Glauk Konjufca, ka mbajtur fjalimin përmbyllës në protestën e sotme para Prokurorisë së Shtetit. Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar para Kryeprokurorisë së Shtetit, duke kërkuar dorëheqjen e kryeprokurorit Aleksandër Lumezi, pasi sipas tyre shteti i Kosovës asnjëherë nuk ka qenë më i kapur sesa sot. Shefi i Grupit...
Lajme

Albulena Haxhiu: Paqe me hajni nuk ka

Derisa protesta e Lëvizjes Vetëvendosje po vazhdon para Prokurorisë së Shtetit, atyre u është drejtuar deputetja Albulena Haxhiu, e cila ka thënë se protestat e tyre do të vazhdojnë dhe do të jenë paqësore, por prokuroria duhet të ndërrojë, duke u larguar të gjithë prokurorët që janë emëruar politikisht. Sipas...
Lajme

Fillon protesta e Vetëvendosjes kundë Aleksandër Lumezit

Ka filluar protesta e Lëvizjes Vetëvendosje kundër Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. Në mesin e atyre që iu kanë bashkangjitur kësaj proteste është edhe deputeti i VV’së, Adem Mikullovci, edhe pse siç ka thënë është i sëmurë. “Kam dalë me ju bashkangjit VV’së kundër korrupsionit. Lumezi të jep dorëheqje se...
Lajme

Labinot Tahiri bënë thirrje për protesta gjithëpopullore: Dilni në rrugë protestoni për drejtësi, punë dhe zhvillim

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Labinot Tahiri, ka kërkuar nga rinia kosovare që nëse kërkojnë drejtësi, punë dhe zhvillim, të dalin në rrugë dhe të protestojnë, shkruan Gazeta Blic. Përmes një reagimi në rrjete sociale, Tahiri, ka thënë se që nga paslufta politika ia ka shkatërruar ardhmërinë qytetarëve të Kosovës....
Lajme

Kurti paralajmëron protesta kundër ‘PANhajnisë’

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj i ndan tarifa ndaj Serbisë, por që sipas tij i bashkon korrupsioni. “Ajo që i bashkon është me fuqishme sesa ajo që i ndan. Prandaj ata duhet të shkojnë bashkë”, ka thënë Kurti. “Kërkojmë...
Lajme

Tensionohet edhe më shumë situata në Serbi

Pjesëtarët e xhandarmërisë serbe i nxorën demonstruesit dhe disa udhëheqës të opozitës nga ndërtesa e Radio-Televizionit të Serbisë (RTS), ku u futën gjatë protestës “një në pesë milionë” në Beograd dhe kërkuan që organizatorëve të protestës t’iu jepet hapësirë në televizionin publik. Shefi i policisë së Beogradit, Millan Staniq, u...
Lajme

Eskalon gjendja në Serbi: Policia bllokon një pjesë të televizionit serb, protestuesit nuk largohen

Policia e Serbisë ka bllokuar njërën hyrje të Televizionit Publik të Serbisë RTS, ku një numër i madh protestuesish po përpiqen të hyjnë brenda në objekt që t’ju bashkohen protestuesve tjerë, raporton Insajderi. Ndërsa policia ka filluar t’u kërkojë protestuesve anti-qeveritar të largohen nga i transmetuesit publik. Mirëpo ata janë...
Lajme

Protestuesi fal namaz para policis dhe Kryeministrisë

Gjatë protestës që po ndodh sot në Shqipëri, shumë protestues kanë marshuar drejt kryeministrisë duke protestuar kundër qeverisjes së Edi Ramës. Disa nga protestuesit u lënduan nga kundërpërgjigja e policcëve të cilët gjuanin boomba gazi si dhe plummba gome. Por kishte edhe nga ato që kur erdhi koha e namazit...
Lajme

Veprim i papritur i Berishës e Bashës para kryeministrisë

Kryetari i PD-se Lulzim Basha dhe ish- kryeministri Sali Berisha janë ulur para kryeministrisë me protestuesit. Një mesazh për protestën dha edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi. Ajo tha se policët nuk mund të ngrenë dorë kundër qytetarëve “Policia është më e shfrytëzuar sesa qytetarët shqiptarë. Sot shqiptarët protestojnë edhe...
Lajme

Veteranët e UÇK-së shprehen të pakënaqur me mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga

Sot në sheshin Skënderbeu janë mbledhur qindra protestues për të shprehur pakënaqësinë e tyre për mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga. Veteranët, invalidë dhe familjet e dëshmorëve konsiderojnë se nuk po vlerësohen sa duhet vlerat e kësaj kategorie në ligjin e...
1 2 3 4
Page 1 of 4