archivePITF

précis

Ndahen çmimet e edicionit të gjashtë të PITF2022 “Burbuqe Berisha”, Enver Petrovci rrëmben çmimin kryesor

Edicioni i gjashtë i festivalit të vetëm ndërkombëtar të teatrove në vend, Prishtina International Theater Festival “Burbuqe Berisha” 2022, ka përmbyllur me suksese të shumta festivalin që për shtatë ditë ishte edhe epiqendra e kulturës në kryeqytet. Në një ceremoni madhështore të ndarjes së çmimeve të organizuar në bashkëpunim më...
Lajme

Hapet edicioni i katërt i festivalit ndërkombëtar të teatrove

Në programin garues do të jepen katër shfaqje të trupave teatrore nga Bullgaria, Kroacia, Maqedonia e Veriut dhe Kosova. Është hapur në Prishtinë edicioni i katërt i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove “Prishtina International Theater Festival”. Zija Rexhepi, drejtor i Marrëdhënieve me Publikun në këtë festival, tha se ky edicion nuk...
Lajme

“PITF 2019” pritet të ‘ndezë’ javën e parë të nëntorit me shfaqje të ndryshme artistike

Në sallën “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB janë dhënë të gjitha detajet e fillimit të “Prishtina International Theater Festival” – PITF, i vetmi në Kosovë me karakter ndërkombëtar. Sivjet do të mbahet edicioni i tretë i këtij festivali teksa pritet të jepen shfaqje të ndryshme artistike, shkruan KultPlus. “Shumë Zhurmë...
ShowBiz

Adrian Morina dhe Ylber Bardhi morën çmimin kryesor të PITF 2018

Me ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve, Festivali Ndërkombëtar i Teatrove në Kosovë “Prishtina International Theater Festival 2018” (PITF 2018), përmbylli me sukses rrugëtimi shtatëditor të edicionit të tij të dytë në Teatrin “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB. Shfaqja nga Kosova “Holly Shit” nën regji të Ilir Bokshit fitoi tri çmime...