archivePDK

Lajme

LDK dhe PDK arrijnë marrëveshje për koalicion

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës do të nënshkruajnë sot koalicion për të qeverisur bashkë në Komunën e Vitisë, për këtë mandat, raporton Gazeta Sinjali. Lajmin për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar kryetari i degës së PDK-së në këtë komunë, Bekim Azizi. “Po, sot besoj që nënshkruhet...
Lajme

LAJMI I FUNDIT: PDK e fiton betejën në Kushtetuese, ja vendimi për Qeverinë

Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka cilësuar si të jashtligjshëm shkarkimin e pesë anëtarëve të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës. Kushtetuesja e ka vlerësuar të pranueshme kërkesën e deputetit Abelard Tahiri dhe 10 deputetëve të tjerë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së këtij vendimi, shkruan lajmi.net. “Gjykata...
Lajme

Zhvillime të papritura: “LDK-PDK-VV lidhin koalicion”?

Ilir Ferati sot e ka pranuar edhe zyrtarisht detyrën e kryetarit të Istogut. Megjithatë, LDK nuk e ka siguruar shumicën e nevojshme në asamblenë komunale. Ferati në një prononcim për IndeksOnline ka bërë të ditur se janë duke zhvilluar bisedime me Partinë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjen Vetëvendosje për të...
Lajme

PDK kërkoi zgjedhje të reja, LDK befason me qëndrimin e saj

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka komentuar deklaratat e Abelard Tahirit nga PDK, se vendi duhet të shkojë në zgjedhje. Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka kërkuar që ngërçi parlamentar të zgjidhet përmes zgjedhjeve të reja në vend. Ai në një konferencë për media...
Lajme

Kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti, ja arsyeja

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Ableard Tahiri ka fajësuar pozitën që nuk po arrin që ta organizojë siç duhet punën e Kuvendit të Kosovës. Kjo pas dështimit të mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit. Deputeti i PDK-së është ankuar se nuk janë lajmëruar më herët...
Lajme

PDK-AAK arrijnë koalicion për të bashkëpunuar në këtë komunë

Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë arritur koalicion paszgjedhor në komunën e Kaçanikut, shkruan Gazeta Sinjali. Këtë ka bërë të ditur kryetari i Kaçanikut, Besim Ilazi, përmes një postimi në rrjetin social Facebook. “Arrihet marrëveshja. Është arritur marrëveshja e koalicionit mes Partisë Demokratike të Kosovës-...
Lajme

Ja me kë do qeverisë Bedri Hamza në Mitrovicë

Bedri Hamza, do të betohet si kryetar i Mitrovicës më 1 dhjetor.Kështu bëri të ditur vetë Hamza. “Unë e kam nënshkruar ftesën për seancën konstituive e cila do të mbahet më 1 dhjetor”. Hamza tha se është në bisedime me partitë e tjera politike për të krijuar një koalicion të...
Lajme

Koalicion ndërmjet PDK dhe VV-së në këtë komunë?

Bedri Hamza, tashmë kryetari i zgjedhur i komunës së Mitrovicës, i cili mposhti Agim Bahtirin që në raundin e parë, ka thënë se nuk do të bëjë koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ka shtuar se është në proces të formimit të ekipit me të cilin do të udhëheqë Mitrovicën dhe...
Lajme

Balotazhi, ja kënd e votoi Memli Krasniqi në Prishtinë?

Memli Krasniqi, kryetar i PDK’së thotë se s’ka pasur marrëveshje me LDK’në për Prishtinën e Prizrenin. Komentet Krasniqi i bëri në emisionin Pressing në T7. “Nuk kemi bërë marrëveshje për Prishtinë dhe Prizren me LDK’në”, tha Krasniqi. Por a do të jetë PDK pjesë e ekzekutivit në kryeqytet? “Kjo është...
1 2 3 52
Page 1 of 52