archivePavarësia e Kosovës

Lajme

Qeveria ndan 70 mijë euro për shënimin e 13 vjetorit të pavarësisë

Qeveria e Kosovës ka ndarë 70 mijë euro për organizimin e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës. “Në mbledhjen e 61-të me radhë, sot janë miratuar vendime dhe dokumente nga fushat e përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore të Qeverisë”, thuhet në komunikatën për shtyp nga Zyra e Kryeministrit. “Për punën e Këshillit...
Lajme

A do ta njoh Greqia pavarësinë e Kosovës? Kjo është përgjigjja e kryediplomatit grek

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, po qëndron për një vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës. Ai në aeroport është pritur nga kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, ndërkohë në Prishtinë është takuar edhe me kryeministrin Hoti. Dendias nga gazetarët është pyetur për punën e njohjes së pavarësisë së...
Lajme

Pse Hashim Thaçi e lexoi deklaratën e pavarësisë së Kosovës?

Ish-Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu në emisionin N’Konak me Kosovë Gjocin, rrëfen pse ish-kryeministri Hashim Thaçi, tash president i Kosovës, e lexoi deklaratën e pavarësisë së Kosovë me 17 shkurt të 2008. Sejdiu tregon se deklaratën e pavarësisë së Kosovës nuk e ka punuar dhe nuk është rezultat...
Lajme

Kështu do të festohet për 12 vjetorin e Pavarësisë

Përvjetori i dymbëdhjetë i shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës, do të shënohet me shumë aktivitete të organizuara nga institucionet qendrore dheokale. Nën organizimin e Qeverisë, në orën 8:00 do të bëhet ngritja e flamurit në oborrin e Qeverisë, ku të pranishëm do të jenë dy udhëheqësit shtetërorë dhe...
Lajme

S’ka parakalim të Ushtrisë për 12-vjetorin e Pavarësisë

Forca e Sigurisë së Kosovës nuk do të parakalojë në sheshet e Prishtinës në nder të 12-vjetorit të Pavarësisë se Kosovës. Zyra e Kryeministrit ka publikuar agjendën e ngjarjeve për ditën e nesërme, 12-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Në të gjitha aktivitetet që do të zhvillohen nesër, shihet se nuk...
Lajme

Tirana ‘vishet’ me ngjyrat e flamurit të Kosovës

Një flamur gjigant i Kosovës është vendosur në fasadën e bashkisë së Tiranës, me rastin e 12-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Kryetari bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka publikuar disa fotografi, si dhe ka uruar Kosovën për përvjetorin e 12-të të Pavarësisë. “Kosova 12 vjet shtet – kartolinë...
Lajme

Lajm i madh! Dy shtete të reja njohin Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, është përgjigjur para Komisionit për Punë të Jashtme lidhur me Samitin e Berlinit dhe procesin e njohjeve, të adresuara nga deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani. “Atje nuk ka pasur një qëndrim të koordinuar dhe unik të dy institucioneve. A mendoni që ky mosunitet...
1 2 3 4
Page 1 of 4