archiveOVL-UÇK

Lajme

Edhe OVL-UÇK e pakënaqur me qeverinë Kurti, ja çfarë kërkojnë

Në mbledhjen e sotme të kryesisë së Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është diskutuar për kërkesat që i kanë bërë tek Qeveria e Kosovës, por të cilat sipas tyre janë injoruar. Lidhur me këto kërkesa, OVL-UÇK do të kërkojë edhe një takim urgjent me kryeministrin...
Lajme

OVL e UÇK’së thërret protestë gjithpopullore

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së ka mbajtur mbledhje këtë të enjte ku është marrë vendim që të organizohet një protestë për të kundërshtuar arrestimet e Gjykatës Speciale dhe ngritjen e aktakuzave ndaj ish Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Faton Klinaku nga kjo organizatë ka...
Lajme

Vjen lajmi i fundit nga Gjykata Speciale

Zyra e Prokurorisë së Specializuar përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se do të hetohen dhe ndiqen penalisht individët që publikojnë identitetit e personave që thirren para gjykatës. Derisa ka akuzuar Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së për përfshirje në aktivitete që kanë për qëllim të...
Lajme

Mbahet edhe në Mitrovicë protesta e veteranëve të UÇK’së

Në qytetin e Mitrovicës dhe në qytetet tjera të Kosovës sot janë mbajtur protestat me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”, njofton Klan Kosova. Kjo protestë është organizuar nga OVL e UÇK-së dhe nga Shoqata e ish të Burgosurve Politik të Kosovës. Protesta u organizua pasi Dhoma e Specializuar dorëzoi...
Lajme

Protesta në kundërshtim të Speciales, deklarohet Kadri Veseli

Kryetari i PDK’së, Kadri Veseli u ka kërkuar Organizatës së Veteranëve të Luftës që të anulojnë protestën e paralajmëruar më 9 korrik. Veseli përmes një video-mesazhi ka kërkuar anulimin e protestës për shkak të pandemisë. “Falemnderit nga zemra bashkëluftëtarëve të mi dhe të gjithë qytetarëve për mbështetjen e pakursyer. Por,...
Lajme

Kadri Veseli u kërkon OVL-UÇK’së të anulojnë protestën e 9 korrikut

Kryetari i PDK’së, Kadri Veseli u ka kërkuar Organizatës së Veteranëve të Luftës që të anulojnë protestën e paralajmëruar më 9 korrik. Veseli përmes një video-mesazhi ka kërkuar anulimin e protestës për shkak të pandemisë, raporton Gazeta Express. “Falemnderit nga zemra bashkëluftëtarëve të mi dhe të gjithë qytetarëve për mbështetjen...
Lajme

Gjykata Speciale nuk po ndalet, ja kë fton tani

Gjykata Speciale nuk po ndalet me ftesat e saj për kosovarët. Edhe Fatmir Ajeti nga Prishtina u ftua nga Specialja, shkruan Indeksonline. Lajmin e ka bërë të ditur nënkryetari i OVL UÇK-së, Nasim Haradinaj. “Sapo u informova se i ftuar nga Gjykata Speciale është Fatmir Ajeti nga Prishtina”, ka thënë...
Lajme

“Do të kërkojmë shfuqizimin e Speciales në Gusht”

Kryetari i OVL e UÇK-së, Hysni Gucati, ka thënë se do të kërkojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale gjatë muajit gusht atëherë edhe kur pritet t’i vazhdohet mandati edhe për pesë vjet të tjera kësaj gjykate. Ai ka thënë se nuk e kanë pritur se do të ketë aktakuzë ndaj Kadri...
Lajme

OVLUÇK-ja kërkon riverifikim të plotë të veteranëve

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVLUÇK), Hysni Gucati, ka kërkuar që procesi i verifikimit të veteranëve të kthehet në pikën zero. Ai ka thënë se është në të mirën e të gjithëve që të ndodhë një riverifikim i plotë i tyre. Në një...