archiveOBSH

Lajme

OBSH: Tubimet fetare po ndikojnë në përhapjen e Koronavirusit

humë vende që kanë qenë të suksesshme në parandalimin e përhapjes së Koronavirusit, janë duke u ballafaquar me rritje të numrit të infektuarve, për shkak të organizimeve fetare, tha zyrtarja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria Van Kerkhove. “Është me të vërtetë e rëndësishme që vendet të zbulojnë me shpejtësi...
Lajme

OBSH’ja vjen me paralajmërimin e fundit për virusin Covid-19

Pandemia e koronavirusit në botë është duke përshpejtuar, me të enjten që ka regjistruar 150 mijë raste të reja, duke e shënuar ditën me numrin më të madh të rasteve deri tash, ka bërë të ditur drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Gati gjysma e...
Lajme

OBSH tregon se kur do t’a kemi një valë të dytë të Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar se një valë e dytë e koronavirusit mund të godasë këtë vjeshtë, me kombet që u kërkuan të krijojnë një program të suksesshëm testimi, gjurmimi dhe izolimi. Dr Hans Kluge, drejtori rajonal evropian i OBSH-së, theksoi dje se gjurmimi i kontakteve dhe karantinimi i...
Lajme

OBSH ka frikë se Covid-19 do të kthehet në shumë vende të botës

Organizata Botërore e Shëndetësisë e shprehu shqetësimin e saj lidhur me disa vende që po hasin vështirësi në lehtësimin e masave anti-COVID, pasi që po shohin një rritje të re të kuotave të infektimit dhe vdekjeve. Drejtori ekzekutiv i Programit për Emergjencat Shëndetësore, doktor Michael Ryan dha deklaratë në një...
Lajme

OBSH e thotë zyrtarisht: Asimptomatikët nuk e përhapin virusin Covid-19

Atë që studiues italianë e pohonin prej disa kohësh, OBSH-ja tashmë e zyrtarizon: gjasat që asimptomatikët, pra personat që duken dhe ndihen të shëndetshëm, të infektojnë të tjerët me koronavirus, janë shumë të vogla. “Duket se është mjaft e rrallë që një person asimptomatik ta transmetojë më tej sëmundjen”, tha...
Lajme

OBSH’ja bën thirrje që të vihen maskat në publik

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë është duke “këshilluar qeveritë” që të inkurajojnë qytetarët për të vendosur maska në ambiente publike, me qëllim të ndalimit të përhapjes së koronavirusit të ri. Kjo Organizatë pati thënë në të kaluarën se nuk ka mjaftueshëm të dhëna për të mbështetur përdorimin e maskave...
1 4 5 6 7 8
Page 6 of 8