archiveOBSH

Lajme

Paralajmërimi i frikshëm i kreut të OBSH’së

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka paralajmëruar sot se pandemia e coronavirusit është akoma duke u përhapur me shpejtësi, kurse shumica e vendeve nuk kanë arritur ta vënë situatën nën kontroll, shkruan The Guardian. Ai tha se më shumë se 11.8 milionë raste në botë aq...
Lajme

OBSH jep një tjetër lajm të keq për COVID-19

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus theksoi se COVID-19 vazhdon të shpërndahet në mënyrë të përshpejtuar. Përhapja e pandemisë së koronavirusit është “ende duke u përshpejtuar” dhe shumica e vendeve ende nuk kanë arritur ta kthejnë nën kontroll, paralajmëroi kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, raporton Reuters, transmeton lajmi.net. Duke folur në...
Lajme

“Dorëzohet” OBSH-ja, pranon faktin se Covidi-19 transmetohet përmes ajrit

OBSH-ja ka pranuar faktin se ekziston mundësia që koronavirusi të transmetohet përmes ajrit, pasi një grup shkencëtarësh nxitën organizatën që të përditësonte udhëzimet për përhapjen e virusit OBSH-ja ka pranuar faktin se ekziston mundësia që koronavirusi të transmetohet përmes ajrit, pasi një grup shkencëtarësh nxitën organizatën që të përditësonte udhëzimet...
Lajme

SHBA’ja tërhiqet zyrtarisht nga Organizata Botërore e Shëndetit

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka tërhequr zyrtarisht SHBA-në nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Trump e akuzon OBSH-në për keqmenaxhim të pandemisë së COVID-19, njoftoi sot një senator amerikan. “Kongresi ka marrë njoftim se presidenti ka hequr zyrtarisht SHBA-në nga OBSH-ja, në mes të një pandemie”, shkroi në Twitter...
Lajme

Mësohet se si u njoftua OBSH’ja për shpërthimin e virusit Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit u alarmua për krizën e koronavirusit nga zyra e saj në Kinë, dhe jo nga autoritetet lokale. Ky intstitucion shëndetësor është akuzuar nga presidenti amerikan Donald Trump për dështimin në sigurimin e informacionit të nevojshëm për të frenuar pandeminë dhe se po mbron Pekinin, akuza këto...
Lajme

OBSH-ja me një paralajmërim të ri rreth përhapjes së koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka nisur një tjetër paralajmërim, duke thënë se pandemia me koronavirus është duke u zgjeruar më herët se secilën herë tjetër prej kur ka shpërthyer virusi. Vetëm Shtetet e Bashkuara më 1 korrik, kanë raportuar 50,000 raste të të infektuarve brenda ditës. Shkalla e infektimit...
Lajme

Shefi i OBSH’së: Pandemia e COVID-19 ‘nuk është as afër fundit’

Pandemia koronavirus nuk është as afër fundit, sipas shefit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Shumica e njerëzve mbeten të ndjeshëm ndaj virusit, Covid-19 ka ende shumë hapësirë për të lëvizur”, citohet të ketë thënë ai, raporton agjencia e lajmeve Reuters. “Të gjithë duam që pandemia të marrë...
Lajme

Rritja e rasteve me Covid-19, Drejtori i OBSH-së paralajmëron Kosovën

Evropa po përballet me rritje të numrit të rasteve me Covid-19, një muaj pas lehtësimit të kufizimeve, ka vlerësuar Organizata Botërore e Shëndetësisë. Ai ka paralajmëruar vendet si Kosova, Shqipëria e Maqedonia se përhapja e shpejt mund të çojë sistemin shëndetësor buzë kolapsit Drejtori i OBSH-së për Evropë Dr. Hans...
1 3 4 5 6 7 8
Page 5 of 8