archiveOBSH

Lajme

Zbulohet edhe një variant i ri i koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se po monitoron një variant të ri të koronavirusit të njohur si “Mu”, i cili u identifikua për herë të parë në Kolumbi në muajin janar. Ky variant që mban emrin shkencor B.1.621, është klasifikuar si një “variant me interes studimi”, tha organizata. OBSH-ja...
Lajme

OBSH propozon mision të ri në Kinë për origjinën e koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka propozuar të premten një fazë të dytë të studimeve për origjinën e koronavirusit në Kinë, duke përfshirë auditimet e laboratorëve dhe tregjeve në Vuhan. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u ka prezantuar planin vendeve anëtare, pasi ka thënë se hetimet janë duke...
Lajme

Sot një vit, OBSH shpalli krizën globale për shkak të COVID-19

Një vit më parë, më 11 mars, Organizata Botërore e Shëndetësisë e karakterizoi koronavirusin si pandemi, gati tre muaj pasi rastet e para të të infektuarve u identifikuan në Kinë. Pandemia shkatërroi ekonomi dhe u ndryshoi jetën miliarda njerëzve. Në atë kohë, shefi i OBSH tha “Në ditët dhe javët...
Lajme

OBSH: Një lajm i mirë nga i keqi COVID, por kujdes!

Për javën e tretë me radhë, numri i infeksioneve në botë është në rënie, tha të hënën kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), duke paralajmëruar se bota duhet të mbetet vigjilente. “Ne ende kemi vende ku ka një rritje të numrit të rasteve të infeksionit, por globalisht, ky është...
Lajme

OBSH del me një njoftim të rëndësishëm për koronavirusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë këshilla të reja për trajtimin e pacientëve me koronavirus, me fokus të veçantë tek ata që kanë simptoma të vazhdueshme edhe pas shërimit. OBSH këshillon përdorimin e dozave të ulëta të anti-koagulantëve për të parandaluar mpiksjen e gjakut. “Udhëzimet e reja janë që pacientët...
Lajme

OBSH vjen me një paralajmërim të ri për COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë me dije se variant i ri i koronavirusit i shfaqur fillimisht në Mbretërinë e Bashkuar është përhapur në 22 vende evropiane. Ky mutacion i quajtur B117 është më i transmetueshëm dhe shfaq një kërcënim më të madh, sidomos në një moment kur Evropa ka...
Lajme

OBSH: COVID-19 po ikën, bëhuni gati për pandemi tjetër

Në mënyrë cinike dhe pa asnjë droje, kreu ende në post, i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të premten se tani që vaksina COVID-19 është fare pranë, vendet duhet të fillojnë të investojnë dhe të përgatiten për pandeminë e ardhshme, duke paralajmëruar kobshëm se të tjera pandemi priten të godasin...
Lajme

Alarmon OBSH, vjen me njoftimin e fundit për gjendjen në terren

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se përhapja e koronavirusit në nivelin global u ngadalësua gjatë javës së kaluar, megjithëse numri i vdekjeve vazhdoi të rritet, me mbi 67.000 vdekje të reja, siç u konfirmua në periudhën e përmendur. OBSH tha se, megjithëse më parë kishte vërejtur një trend në rënie...
1 2 3 4 8
Page 2 of 8