archiveOBSH

Lajme

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH-së

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është “shumë e shqetësuar” me përhapjen e COVID-19 brenda Evropës, ndërsa kontinenti lufton me një valë të re të infeksioneve. Duke folur për BBC, drejtori rajonal Dr Hans Kluge paralajmëroi se rreth 500 mijë vdekje të reja mund të regjistrohen deri në muajin mars, nëse...
Lajme

Varianti delta në Kosovë, vjen paralajmërimi i frikshëm nga OBSH

Në një kohë kur bota po përballet me një valë të re të COVID-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka paralajmëruar shtetet me numër në rritje të rasteve të infektiveve që të marrin masa të reja shtrëngues për t’u mbrojtur. “Veprimet e mëparshme mund të zbatohen, potencialisht duhet të ndërmerren më...
Shëndeti

Ky është paralajmërimi i frikshëm nga OBSH

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron “dimër të vështirë” në Evropë, sa i përket situatës së pandemisë, për shkak të rritjes së infeksioneve në disa vende. Alarmi është ngritur nga drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge, gjatë një kongresi në Barcelonë. Kontinenti i Vjetër është “epiqendra e pandemisë”,...
Lajme

OBSH jep paralajmërimin e frikshëm rreth Covid-19

Europa dhe Azia Qendrore janë edhe një herë epiqendra e pandemisë së Covid-19 me rreth 500 mijë vdekje të tjera që pritet të shënohen deri në 1 shkurt. Paralajmërimi i zymtë vjen nga drejtori i OBSH-së për Europën Hans Kluge. Rastet e reja u rritën 55 për qind gjatë 4...
Lajme

Shefi i OBSH-së tregon kur mund t’i vije fundi pandemisë

Pandemia e COVID-19 do të përfundojë “kur bota të vendosë t’i jep fund”, pasi “të gjitha mjetet” për të luftuar virusin janë tani në dispozicion, deklaroi sot shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke përsëritur thirrjet e tij për një shpërndarje më të drejtë të vaksinës. “Pandemia do të përfundojë...
Lajme

Vjen një paralajmërim i rëndësishëm nga OBSH për pandeminë

Pandemia e Covid 19 do të vazhdojë edhe për një vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Shkak për këtë, OBSH thotë se është mosfurnizimi i vendeve të varfra me vaksina anti Covid. Drejtuesi i lartë i OBSH-së, Bruce Aylward, tha se situata në vendet e varfra jep sinjale se kriza...
Lajme

Vjen paralajmërimi nga OBSH

Varianti delta i koronavirusit ia ka kaluar të gjitha varianteve të tjera të COVID-it, tha të martën Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Më pak se 1% ka mbetur aktualisht në qarkullim nga variantet alfa, beta dhe gama. Është vërtet delta që dominon në të gjithë botën”, tha Maria Van Kerkhove, drejtuese...
Lajme

OBSH jep lajmin e keq rreth pandemisë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësië për Evropën paralajmëron se vaksinat kundër COVID-19 nuk do t’i japin fund pandemisë. Sipas tij zyrtarët tani duhet të përshtatin gradualisht strategjinë për të përballuar përhapjen e pashmangshme të virusit. Dr Hans Kluge tha se llojet e reja të COVID-19 do të vazhdojnë të...
Lajme

Pandemia me Covid-19 në Kosovë jashtë kontrollit

Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” ka shkruar për gjendjen e rëndë me pandeminë nëpër të cilën po kalon Kosova javët e fundit. Përqindja e lartë e udhëtarëve të sëmurë që kthehen nga Kosova ka qenë diçka për të folur në Zvicër për javë të tëra. Por cila është situata në...
1 2 3 8
Page 1 of 8