archiveNora Gjakova

Sporti

Distria dhe Nora shkëlqejnë në ‘Mbrëmjen Gala’ në Stamboll

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova kanë shkëlqyer në ‘Gala mbrëmjen’ e mbajtur të shtunën mbrëma në Stamboll të Turqisë. Kampionet tona olimpike janë nderuar me dekoratë nga Federata Evropiane e Xhudos. Për këtë mbrëmje të rëndësishme, Nora kishte zgjedhur një fustan të zi me krahë, të shkurtë deri mbi gjunjë,...
Sporti

Nora Gjakova fiton medaljen e bronztë në Izrael

Xhudistja kosovare bëri paraqitje pozitive sot në “Grand Prix Tel Aviv” Nora Gjakova e ka fituar medaljen e bronztë në turneun “Grand Prix Tel Aviv”, i cili po mbahet në Izrael, shkruan Gazeta Express. Xhudistja kosovare bëri paraqitje pozitive në këtë eveniment dhe në fund u shpërblye me medalje. Në...
Sporti

“Ushtria” e Toni Kukës e përmbylli vitin me 19 medalje

Xhudistët nga Kosova po vazhdojnë të jenë emra të përfolur në botën e këtij sporti. Viti 2019 ishte vit shumë i begatë për pesë heronjtë tanë. Ata lartësuan vendin tonë në botë, duke bërë që pothuajse në secilën garë flamuri të ngrihet lartë dhe të dëgjohet himni ynë. Majlinda Kelmendi,...
Sporti

Pas Majlindës në Rusi, Distria e Nora lartësojnë flamurin në Kinë

Flamuri i Kosovës është lartësuar dy herë sot në Guangzhau të Kinës, njërin prej vendeve që kundërshton ashpër pavarësinë e Kosovës. Përveç flamurit, në palestrën ku është mbajtur mastersi botëror i xhudos është intonuar edhe himni i Kosovës. Kjo falë xhudistes Distria Krasniqi, që arriti medaljen e artë në garën...
Sporti

Sporti i artë i Kosovës

Kosova është shquar gjithmonë për sukseset e saj në sportet luftarake. Dikur, vendi ynë mburrej me sportin e boksit pasi kishte sportistë të kalibrit botëror si Aziz Salihu, Mehmed Bogujevci, Xhevdet Peci, Nazif Gashi etj, apo edhe Lah Nimani, boksier dhe trajner legjendar. Pas luftës, stafetën e sporteve më të...
Sporti

Munishi: Më shumë po prodhon ar e argjend Driton Kuka se sa Trepça

Ismet Munishi i ka komentuar me stil sukseset që arritën xhudistët kosovar në Abu Dhabi të Emirateve të Bashkuara Arabe Kosova fitoi katër medalje në Abu Dhabi, një të artë dhe tri të argjendta, raporton GazetaMetro. Nora Gjakova dje fitoi medaljen e artë, Majlinda Kelmendi dhe Distria Krasniqi fituan medalje...