archiveNISMA

Lajme

NISMA-AKR drejt Kuvendit, Këshilltari i Pacollit thotë se pragu u kalua

Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit në detyrë të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka thënë se koalicioni Nisma-AKR-PD, tashmë zyrtarisht është pjesë e Kuvendit të Kosovës. Këto komente ai i bëri përmes një postimi në Facebook, ku tha se kjo tashmë është e konfirmuar. “Koalicioni ynë përfundimisht u konfirmua si...
Lajme

AKR ndahet nga Nisma, shkon me Kurtin

Zyrtarë të AKR-së po thonë se janë të hapur për bisedime me Lëvizjen Vetëvendosje që të jenë pjesë e qeverisë së ardhshme. Islam Pacolli zyrtar i AKR-së ka thënë se në momentin që certifikohen zgjedhjet çdo bisedim me Vetëvendosjen e Kurtit është i mirëseardhur. Albin Kurti kishte ndryshuar qëndrim për...
Lajme

Lëvizja Vetëvendosje paralajmëron Nismën: Harrojeni Qeverinë!

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosjes, Fatmire Mulhaxha-Kollçaku, ka paralajmëruar se vendi mund të shkojë sërish në zgjedhje. Duke iu referuar vendimit të Supremes e cila refuzoi ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje për votat e ardhura nga Serbia, dhe kalimin e pragut nga Nisma Socialdemokrate, ajo ka shkruar se “pazari kaloi pragun”. Mulhaxha-Kollçaku...
Lajme

Nisma: Anëtarët e VV-së po kërcënojnë vëzhguesit në Qendrën e Numërimit

Nisma Socialdemokrate ka akuzuar rëndë anëtarët e Lëvizjes Vetëvendosje në KQZ. Sipas Nisma’s Socialdemokrate, në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, dy anëtarët e VV-së, Nazlie Balaj dhe Adnan Rrustemi po ndërhyjnë vazhdimisht në tavolinat e rinumërimit për të dirigjuar se cila votë është e vlefshme apo e pavlefshme dhe presioni...
Lajme

Nisma pjesë e Kuvendit, pasi Supremja refuzoi ankesën e Vetëvendosjes

Gjykata Supreme ka vendosur që mbi 3 mijë e 700 pako me fletëvotime të ardhura nga Serbia mos të jenë pjesë e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve të 6 tetorit. Supremja kështu ka refuzuar të gjitha ankesat, përfshirë këtu të Lëvizjes Vetëvendosje, LDK-së, KDTP-së, PLE-së, PDA-së e PDS-së në PZAP, i...
Lajme

Këta do të jenë gjashtë deputetët e koalicionit Nisma-AKR-PD

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) në Kosovë ka njoftuar se, pas ankesave të parashtruara nga subjektet politike dhe kandidatët për deputetë në zgjedhjet e 6 tetorit, ka marrë vendim që të largojë nga rezultati përfundimtar i zgjedhjeve votat e votuesve jashtë Kosovës, të ardhura nga Serbia. Zyrtarët e...
Lajme

PZAP vjen me një lajm shumë të keq për NISMËN

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa – PZAP, ka refuzuar ankesën e koalicionit NISMA-AKR-PD që të shpallen të pa rregullta fletëvotimet e ardhura nga Serbia përmes postës. Këtë e ka bërë të ditur PZAP përmes një njoftimi për media. “Në seancën e mbajtur me datë 30.10.2019, ka shqyrtuar ankesën: Anr.380/2019...
Lajme

“Për kaq vota NISMA nuk e kalon pragun”

Fati i koalicionit Nisma – AKR – PD ka mbetur peng i rezultatit të zgjedhjeve të 6 tetorit. Edhe pse nga ky koalicion po deklarojnë se qëndrojnë mbi pragun zgjedhor, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka publikuar kurrfarë rezultati që konfirmon një gjë të tillë. Madje ende nuk ka ndonjë...
Lajme

A e kaloi pragun NISMA Socialdemokrate?

Partia e Fatmir Limajt, Nisma Social Demokrate ka thirrur një konferencë pasditen e sotme për gazetarë. “Ju njoftojmë se NISMA Socialdemokrate sot mbanë konferencë për medie. Konferenca mbahet në ora 15:00 në Selinë Qendrore në Prishtinë”, thuhet në njoftimin e kësaj partie. Ndryshe, në bazë të numërimit të votave me...
Lajme

Bilall Sherifi: Nisma përfundimisht është në Kuvend

Bilall Sherifi, ish shefi i grupit parlamentar të Nismës, në një deklaratë për Klan Kosovën ka thënë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhor dhe do të jetë pjesë e Kuvendit të ardhshëm. “Në bazë të rezultateve të numëruara nga votat me kusht, koalicioni i Nismës ka gjithsej 5.017...
1 2 3 6
Page 1 of 6