archiveNezir Kraki

Op/Ed

Çka do të ndodhë tash me Kosovën?

Nga Nezir Kraki Së pari do ketë një fushatë mediatike me lajme pozitive (më shumë fiktive sesa te verteta) për “të mirat” që vijnë me qeverinë e re. Në këtë fushatë bajrakun do ta mbajnë ata që s’kanë jetë pa banda politike, dmth portalet dhe mediat e krimit ekonomik. Brum...
Lajme

Për qeveri të re pa VV-në, duhet domosdo zgjedhje të reja

Fituesi i zgjedhjeve është burimi i legjitimitetit për qeverisje, i ka thënë gazetës Nezir Kraki. Ai insiston se për qeveri të re, pa fituesin, duhet domosdo materie e re, përkatësisht zgjedhje të reja, shkruan KOHA. Kraki është profesor i shkencave politike në Université Paris-Est Créteil (UPEC). Në një intervistë dhënë...
Lajme

Shoqata e Intelektualëve ‘Jakova’ nderon Nezir Krakin me titullin “Guximi Intelektual”

Shoqata e Intelektualëve 'Jakova' titullin "Guximi Intelektual" ia ndau prof. Dr. NEZIR H. KRAKI – profesor në Universite Paris – EstCreteil (UPEC), Francë. Me motivacionin: Prof. Nezir H.Kraki si intelektual është i angazhuar me pjesëmarrje aktive në fushën publike. Madje angazhimi i tij ka qenë më gjithëpërfshirës me qëllim që...
Lajme

“Jusuf Buxhovi ka të drejtë”

Nga Nezir H. Kraki Lufta e UÇK-së padyshim ka pasë qëllim të pastër por brenda UÇK-së ka pasë papastërti të gërditshme. Nga ajo papastërti kanë dalë shumica e atyre që torturonin popullin menjëherë pas luftës dhe shumica e këtyre që sot e dhunojnë Kosovën dhe popullin e saj. Këta që...
Sporti

Nezir Kraki e kritikon Shaqirin pse ky i fundit tha “elhamdulillah”

Profesori shqiptar në Paris, Nezir Kraki pasi ekipi ku luan edhe futbollisti kosovar, Xherdan Shaqiri fitoi Ligën e Kampionëve, e ka kritikuar këtë të fundit duke thënë se do të ishte mirë që Shaqiri ta falënderonte Zotin për këtë fitore në gjuhën amtare shqipe, apo edhe në anglisht e gjermanisht...
Lajme

Profesori i Parisit: Pa kontributin e diasporës, Kosova nuk do ekzistonte

Profesori dhe ligjëruesi në Universitetit e Parisit, Nezir Kraki përmes një shkrimi ka folur për diasporën e Kosovës, përcjell “Bota sot”. Kraki ka thënë se diaspora e Kosovës nuk është shkolluar sa duhet sepse kishte halle tjera. “Familjet shqiptare në botë së pari garantuan mbijetesën tonë nën regjimin e Millosheviqit,...
Op/Ed

Armiku më i madh i Kosovës nuk është Serbia por bandat tona

Nga Nezir Kraki Derisa bandat dhe injoranca e intensifikojnë ngrënjen e shtetit dhe dhunimin e dinjitetit, të ndershmit me integritet dhe rinia me tru ose janë duke ikë ose janë futë n’izolim shoqëror. Fatkeqësi e jona ishte se partitë shtetngrënëse në vend se t’afronin intelektualë me qëllim zbutjen e vrazhdësisë...
1 2
Page 1 of 2