archiveNATO

Lajme

Kurti: Për shkak të kërcënimit nga Serbia e Rusia, ekziston nevoja urgjente për më shumë ushtarë të NATO-s në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në intervistën dhënë të përditshmes gjermane, “Die Welt”, ka thënë se për shkak të kërcënimit nga Serbia dhe Rusia ekziston nevoja urgjente për të rritur ndjeshëm nurmin e ushtarëve të NATO-s në Kosovë. “Do të na ndihmonte edhe nëse do të kishte më shumë ushtarë...
Lajme

Komandanti i KFOR-it e bën të qartë: Nuk lejojmë trazira!

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Ferenc Kajari, në një intervistë ekskluzive për RTK-në, e cila do të transmetohet sonte, ka folur për situatën e sigurisë në Kosovë, veçmas në veri të vendit si dhe për mundësitë e trazirave në rast të mosarritjes së marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sa i përket...
Lajme

Stoltenberg për situatën në veri: KFOR-i po monitoron situatën nga afër, të gatshëm të ndërhyjmë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se misioni i Aleancës Veri-Atlantike është ruajtja e paqes dhe mundësia e të lëvizurit lirshëm në Kosovë. Ai këtë deklaratë e ka dhënë në një intervistë për mediumin malazez ‘Podgorica Vijesti’. I pyetur nëse është i shqetësuar për stabilitetin afatgjatë në...
Lajme

Mehaj: SHBA përkrah Kosovën drejt anëtarësimit në NATO

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, Armend Mehaj ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin iniciativën e Kosovës për t’u bërë anëtare e Partneritetit për Paqe, si hap drejt anëtarësimit në NATO. Mehaj, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “edhe një herë ShBA, si ndër...
Lajme

Rreth 5 mijë trupa të NATO’s të enjten zbarkojnë në Maqedoninë e Veriut: Përgatitje nëse kriza e Ukrainës përhapet në Ballkan

Një stërvitje e madhe ushtarake që përfshin rreth 4600 forca amerikane dhe aleate fillon të enjten, më 12 maj, në kantierin e provës Krivolak në Maqedoninë e Veriut, dhe synon të testojë forcat e NATO-s në rast se kriza ukrainase përhapet në Ballkan ose në Evropën Lindore. Sipas portalit të...
1 2 3 4 5 13
Page 3 of 13