archiveNATO

Lajme

Vjen reagimi i NATO-s për formimin e Ushtrisë së Kosovës

NATO thotë do të ishte mirë që çdo gjë në lidhje me FSK-në të konsultohet me ta dhe të gjitha komunitetet. Pas asaj që ka ndodhur sot në Kuvendin e Kosovës, ku është hapur rruga për Ushtrinë e Kosovës, ka ardhur edhe reagimi i NATO-s. Një zyrtar i Aleancës Veriatlantike,...
Lajme

“Shqipëria së shpejti do të bëhet me një bazë ajrore të NATO-s”

Agjencia e lajmeve ndërkombëtare, Reuters, i ka kushtuar një artikull Shqipërisë, ku ka treguar se si një komunë e saj do të shndërrohet në një pikë të rëndësishme ushtarake të vendeve perëndimore. Artikulli fillon duke treguar se si një bazë e fuqishme ajrore e dalë nga përdorimi në Shqipëri, tani...
Lajme

NATO-ja përgatitet për “pushtimin” rus të Evropës

NATO-ja po përgatit simulimin më të madh të trupave të veta në më shumë se një dekadë për të qenë “në gjendje dispozicioni” pas shfaqjes së forcës së ushtrisë ruse dhe kineze së fundmi. Ushtrimet në Norvegji pritet të nisin në tetor dhe do të përfshijnë 45 mijë trupa, 150...
Lajme

KFOR dhe NATO kërcënojnë Serbinë

Nëse Serbia për çfarëdo arsye vendos që me forcat e saj të intervenojë në Kosovë, do të hyjë në luftë të hapur, jo me policinë e Kosovës por njësitet e KFOR-it dhe NATO-s. Kërcënimi direkt dhe i rreptë i është bërë Serbisë në Beograd, gjatë takimeve të përfaqësuesve të lartë...
Lajme

“Të shtohet numri i ushtarëve të NATO-s në Kosovë dhe Bosnje”

Ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt, ka rekomanduar shtim të ushtarëve të NATO-s në Kosovë dhe në Bosnjë. Kërkesa e tij është bazuar në deklarimet e fundit nga presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Thaçi e Vuçiq, për korrigjim kufijsh e shkëmbim territoresh mes dy vendeve, deklarim i cili ka hasur...
Lajme

Forcat e Armatosura shqiptare, certifikohet grupi “i gatshëm për luftë”

Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë tashmë në përbërjen e tyre një grup-batalion me aftësi të plota luftarake, vlerësuar sipas standardeve të NATO-s. Certifikimi i grup-batalionit të Këmbësorisë së Lehtë është bërë nga ekspertë të aleancës perëndimore, në përfundim të stërvitjes njëjavore “Albania Lion/Biza 18”, ku morën pjesë mbi 1.200...
1 11 12 13
Page 13 of 13