archiveNATO

Lajme

NATO e certifikon një batalion të Forcave të Armatosura të Shqipërisë

Grupi Batalioni i Këmbësorisë së Lehtë nga Forcat e Armatosura të Shqipërisë është certifikuar nga NATO. Grupi i vlerësimit dhe monitorimit të Aleancës, gjatë stërvitjes “Biza ‘22” vlerësoi me sukses paraqitjen e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, njofton Klankosova.tv. “Me këtë arritje Grup Batalioni i Këmbësorisë së Lehtë konfirmohet si...
Lajme

Kurti: Për shkak të kërcënimit nga Serbia e Rusia, ekziston nevoja urgjente për më shumë ushtarë të NATO-s në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në intervistën dhënë të përditshmes gjermane, “Die Welt”, ka thënë se për shkak të kërcënimit nga Serbia dhe Rusia ekziston nevoja urgjente për të rritur ndjeshëm nurmin e ushtarëve të NATO-s në Kosovë. “Do të na ndihmonte edhe nëse do të kishte më shumë ushtarë...
Lajme

Komandanti i KFOR-it e bën të qartë: Nuk lejojmë trazira!

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Ferenc Kajari, në një intervistë ekskluzive për RTK-në, e cila do të transmetohet sonte, ka folur për situatën e sigurisë në Kosovë, veçmas në veri të vendit si dhe për mundësitë e trazirave në rast të mosarritjes së marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sa i përket...
Lajme

Stoltenberg për situatën në veri: KFOR-i po monitoron situatën nga afër, të gatshëm të ndërhyjmë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se misioni i Aleancës Veri-Atlantike është ruajtja e paqes dhe mundësia e të lëvizurit lirshëm në Kosovë. Ai këtë deklaratë e ka dhënë në një intervistë për mediumin malazez ‘Podgorica Vijesti’. I pyetur nëse është i shqetësuar për stabilitetin afatgjatë në...
Lajme

Selimi i reagon NATO-s pasi s’u referohet Kurtit e Osmanit me titujt që i kanë: Jeni nihilistë

Drejtori i MCC-së për Kosovë, Petrit Selimi, përmes Tëitterit i ka reaguar Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, për refuzimin që liderëve shtetërorë të Kosovës t’ua përmend edhe pozitat shtetërore. NATO-ja në komunikatat e tyre, kryeministrit dhe presidentit të Kosovës u referohet vetëm me emrat e përveçëm pa titujt...
Lajme

Çfarë do të ndodhte nëse Serbia do ta sulmonte Kosovën

Eksperti i strategjisë së mbrojtjes së NATO-s , Thomas Theiner, ka thënë se mbrëmë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, e ka marrë një mesazh të qartë nga ana e aleancës nëse e sulmon Kosovën. Theineri ka treguar se çka do të ndodhte nëse Serbia do të sulmonte Kosovën. “Mbrëmë oficerët...
Lajme

Tensionet në Veri – Kryeministri me thirrje ndaj NATO-s, BE-së e qendrave perëndimore

Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje ndërkombëtarëve që të reagojnë duke e dënuar “dhunën dhe agresionin e bandave kriminale në veri të Kosovës”. “I bëj thirrje faktorëve ndërkombëtarë, kryeqendrave perëndimore demokratike, Bashkimit Europian dhe NATO-s që të dënojnë dhunën dhe agresionin e bandave kriminale në veri të Kosovës të...
1 2 3 13
Page 1 of 13