archiveNATO

Lajme

NATO largohet përkohësisht nga Iraku

NATO i ka tërhequr përkohësisht trupat e saj nga Iraku, duke i lëvizur një pjesë të tyre brenda vendit, ka deklaruar një zëdhënës i kësaj aleance. “Për të mbrojtur sigurinë e trupave të saj, NATO do të marrë masa, duke përfshirë ripozicionimin e përkohshëm të personelit në vende të ndryshme...
Lajme

Ç’do të ndodhte nëse Rusia do të sulmonte vendet e NATO’s?

Tensionet aktuale midis Rusisë dhe NATO-s, kanë bërë që shumë njerëz ta vlerësojnë me kujdes këtë pyetje, dhe të shqyrtojnë gjendjen aktuale të armëve, dhe sofistikimin teknologjik të ushtrisë ruse. Natyrisht, stërvitjet e mëdha ushtarake të Rusisë, dhe aneksimi i gadishullit të Krimesë, i ka nxitur analistët e Pentagonit të...
Lajme

Haradinaj: Kosova ka ushtrinë më të re sipas modelit të NATO’s

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se tashmë me inkuadrimin e 337 ushtarëve të rinj, Kosova ka ushtrinë më të re sipas modelit të NATO-s. Përmes një postimi në llogarinë e tij në facebook, Haradinaj, ka theksuar se Ushtria e Kosovës, është e përkushtuar për sigurinë në vend, stabilitetin...
Lajme

Macron e quan NATO-n “klinikisht të vdekur”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë të enjten se NATO-ja ndodhet në grahmat e “vdekjes klinike” teksa i paralajmëroi vendet e Evropës se tanimë nuk mund të mbështeten në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në aspektin e mbrojtjes. Lideri francez, duke folur për të përjavshmen britanike “The Economist”, e përmendi...
Lajme

Ja si reagoi UÇK’ja kur hyri NATO në Kosovë

Nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së, më 12 qershor të vitit 1999, ishin të përgatitur për pritjen e NATO-s. Madje, dy javë para se trupat të zbarkonin nga pikat kufitare ishin vënë kontaktet me ta. Disa detaje të pathëna deri tani i ka zbuluar ish-komandanti i UÇK-së Agim Çeku. https://youtu.be/XSAJ40Q5yYU...
Lajme

20 vite nga hyrja e NATO’s në Kosovë

Sot bëhen 20 vjet që kur trupat e NATO-s u futën në Kosovë për t’i dhënë fund masakrave dhe shovinizmit serb mbi qytetarët e pafajshëm të Kosovës. Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë, i parapriu një lufte të ashpër mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe (ushtrisë, policisë dhe paramilitarëve)...
Lajme

KFOR shënon 20-vjetorin e hyrjes së NATO’s në Kosovë

Me një ceremoni solemne, KFOR-i sot ka shënuar 20-vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, ose Ditën e Çlirimit të Kosovës, me pjesëmarrës ndërkombëtarë dhe të udhëheqësve të institucioneve vendore, raporton Anadolu Agency (AA). Organizatori i kësaj ceremonie, komandanti i KFOR-it në Kosovë, Lorenzo D’Adario, kujtoi se nën...
Lajme

NATO i përgjigjet Rusisë, kësaj radhe si asnjëherë më parë

Ministrat e Jashtëm të NATO-s pritet të miratojnë këtë javë një rritje të prezencës së aleancës në rajonin e Detit të Zi, pasi Rusia kapi disa anije ukrainase dhe anëtarët e tyre në Ngushticën e Kreçit vitin e kaluar. Marrëdhëniet mes NATO-s dhe Moskës kanë rënë ndjeshëm që kur Rusia...
1 2 3 5
Page 1 of 5