archiveNASA

Shkencë

A është i pijshëm uji që u zbulua në Hënë, flasin shkencëtarët

Të hënën, shkencëtarët e NASA-s njoftuan se kishin zbuluar ujë molekular në Hënë, të bllokuar në akull nëpër sipërfaqen hënore. Nga të dhënat, ata vlerësojnë se ka rreth 40,000 kilometra katrorë ujë në Hënë. Shumë ujë do të thotë implikime të mëdha për ambiciet për të krijuar një prani të...
Shkencë

Shpërthim vullkanik në Venus: NASA publikon pamjet e pabesueshme

NASA ka publikuar pamje të pabesueshme të shpërthimit të një vullkani në Venus. Ndërkohë, sipas ekspertëve, këto vullkane luajnë një rol të rëndësishëm në ekzistencën e mundshme të jetës në planet. Pamjet që janë publikuar janë tepër të rralla. Venusi është planeti i dytë më i afërt me Diellin në...
Shkencë

Zbulohet një “Tokë” tjetër

Një mision hulumtues që nisi në hapësirë më shumë se një dekadë më parë vazhdon të japë fryte për shkencëtarët në Tokë. Ndërsa filloi si një operacion për të mësuar origjinën e sistemit tonë diellor, ky mision është duke ofruar zbulime të tjera mjaft interesante. Anija hapësinore Dawn e lëshuar...
Shkencë

Ndodh diçka e pazakontë në planetin Jupiter

Sipas të dhënave zyrtare të NASA-s, në planetin Jupiter kanë ndodhur fenomene të pazakonta si rrufe të quajtura të cekëta. Kjo rrufe është një formë jo e zakontë e shkarkimit elektrik nga një re që përmban një zgjidhje ujore të amoniakut, ndërsa rrufeja në Tokë buron nga një re uji....
Shkencë

NASA nis mision në kërkim të jetës në Mars

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, ka nisur të enjten një mision në Mars, përmes së cilit do të dërgojë një pajisje në këtë planet për të kërkuar nëse ka ndonjë fosil eventual. Ky mision mëton të dërgojë në Mars pajisjen e pestë për kërkime bashkë me një dron, njëherësh i...
Shkencë

Zbulohet një planet potencialisht i banueshëm

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet në madhësinë e Tokës, që mund të jetë potencialisht i banueshëm. Duke besuar të jetë në zonën e një ylli të vendosur rreth 300 vjet dritë nga Toka, një grup shkencëtarësh transatlantikë theksuan se temperatura në planet, e quajtur Kepler-1649c mund të jetë e ngjashme...
Shkencë

NASA zbulon një planet tjetër me përmasat e Tokës

NASA njoftoi se sateliti TESS, ”gjahtar” i planetëve, kishte mundësuar zbulimin e një planeti të ri me përmasat e Tokës dhe në një distancë as shumë afër dhe as shumë larg nga ylli i tij. ”Planeti është quajtur ‘TOI 700 d’ dhe është relativisht pranë nesh, 100 vite dritë”, njoftoi...
Shkencë

NASA bën një zbulim të madh

Shkencëtarët e NASA-s dhe tre universitete japoneze kanë zbuluar molekula sheqeri në dy meteorë të rënë në vende të ndryshme, gjë që e ndërlikon edhe më shumë idenë e formimit të jetës në tokë. Atomet e karbonit ishin ndryshe nga sheqeri që gjendet në tokë, dhe zbulimi nuk është pjesë...
1 2 3 4
Page 1 of 4