archiveMoti

Lajme

Përgatituni: Nga nesër ndryshon moti

Nesër pritet që të ketë ulje temperaturash dhe reshje shoiu, përderisa moti sot do të jetë me diell. Në ditët e fundjavës vendi ynë, mbetet nën ndikimin e fushave të presionit të lartë. Ndërkohë, nga Atlantiku një vorbull ciklonike do të depërtojë deri mbi Itali, që do të sjell masa...
Lajme

Bëhuni gati, nesër nisin reshjet e borës

Edhe pse në zonat e ulëta temperaturat kanë qenë normale për muajin dhe stinën, duket se reshjet e dëborës do të nisin. Sipas parashikimit të motit të bërë nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit reshjet e dëborës do të nisin në zonat malore. Ja parashikimi i motit: Reshjet...
Lajme

Bora mbërrin në Kosovë, temperaturat shkojnë në minus

Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me origjinë nga verilindja. Këto masa, sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, do të krijojnë kushte për mot të vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë orëve të pasdites vende-vende do të shoqërohen me riga shiu ,...
Lajme

Moti për ditën e sotme

Gjatë kësaj jave do të mbajë mot më i ftohtë, i ndryshueshëm, me vranësira, intervale me diell dhe të reshura. Vorbulla ciklonike me masa të ftohta ajrore, tashmë ka filluar të depërtojë mbi rajon, ku si rrjedhojë, solli rënie të temperaturave si dhe reshje të pakta shiu. Nga mesi i...
Lajme

Ja kur pritet moti i acartë

Ballkani pritet të hyjë në stinën e vërtetë të vjeshtës duke nisur nga java e ardhshme, pas një periudhe me të ngrohtë të pazakontë në pjesën më të madhe të Evropës. Sipas sinoptikanëve, masat ajrore të ftohta që do të fillojnë të përshkojnë Shqiperine, dhe rajonin e Ballkanit nga e...
Lajme

I vjen fundi motit të mirë, ky do të jetë parashikimi nga sot

IHMK-ja përmes një komunikate për media bëhet e ditur se do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë pjesës së dytë të ditës parashihet të shoqërohen me riga të dobëta dhe lokale shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e...
Lajme

Harrojeni motin me diell, ja kur pritet të bjerë dëbora e parë

Ndonëse jemi në stinën e vjeshtës, në vendin tonë po mban mot kryesisht i kthjellët dhe me diell. Sipas parashikimit të sinoptikanëve pritet ndryshim i kushteve atmosferike në ditët në vijim. Sipas Meteoalb në datat 22 dhe 23 tetor ekziston mundësia për reshje dëbore në zonat lindore. “Ne zonat Lindore...
Lajme

Parashikimi i motit në Kosovë

Mot i ngrohtë dhe me diell do të mbajë deri në fundjavë. Temperaturat e ajrit, mbeten mbi vlera mesatare, me minimalet që do të luhaten nga 5 deri në 7 gradë Celsius, e maksimalet nga 22 deri në 23gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë nga lindja dhe verilindja...
Lajme

Të papriturat e motit në vend

Sot në vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell. Përderisa brigjet e Evropës perëndimore po goditen nga uragani “Leslie”, mbi rajonin tonë vazhdon të mbajë mot stabil, si rrjedhojë e shtrirjes së fushave anticiklonike mbi Evropën lindore. Edhe në ditët në vijim parashihet të mbajë mot stabil, i...
1 39 40 41 42
Page 41 of 42