archiveModerna

Shëndeti

Të dhënat e reja janë mahnitëse: Vaksina e Moderna është 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda me COVID-19

Kompania farmaceutike Moderna aplikoi të hënën pranë Administratës Ushqimore dhe Barnave të SHBA-së (FDA) për autorizimin e vaksinës së saj ndaj COVID-19. Moderna tha se planifikoi gjithashtu të aplikonte për autorizim nga Agjencia Evropiane e Barnave të hënën. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, kompania i kërkoi FDA-së të rishikojë një grup...
Shëndeti

A mund ta përhapni Virusin nëse vaksinoheni?

Një nga shkencëtarët kryesorë të kompanisë Moderna tha se vaksina e tyre mund të mos e pengojë përhapjen e koronavirusit. Tal Zaks u bëri thirrje amerikanëve të mos keqinterpretojnë rezultatet premtuese të vaksinës, e cila ka treguar se është 95 përqind efektive në parandalimin e infektimit nga koronavirusi. “Rezultatet tona...