archiveMitrovica e Veriut

Lajme

Detaje të reja nga marrëveshja Kosovë-Serbi për situatën në Veri

Sekretari për Media dhe Komunikim në Lëvizjen Vetëvendosje, Arlind Manxhuka ka thënë se deklarata e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me draft-dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave mes Kosovës dhe Serbisë, është keqkuptuar qëllimshëm. Manxhuka përmes një postimi në Facebook ka dhënë sqarime të deklaratës së Bislimit. Ai ka thënë...
Lajme

Situata në veri, ky është lajmi i fundit

Situata në veri vazhdon të jetë e njëjtë, pas vendimit të Qeverisë së Kosovës që çdo automjet që hyn në Kosovë nga Serbia të ketë të vendosura targat e përkohshme. Serbët për të kundërshtuar këtë vendim vendosën barrikada të shumta në rrugët që çojnë drejt pjesës kufitare në Bërnjak dhe...
Lajme

E FUNDIT: Thaçi cakton datën e zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë Veriore, ja kur do të mbahen ato

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpallur datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar në Komunën e Podujevës dhe për Kryetar në Komunën e Mitrovicës së Veriut. Zgjedhjet e jashtëzakonshme në këto dy komuna, bazuar në vendimin e presidentit Thaçi do të mbahen më 29 nëntor 2020. Presidenti...
Lajme

Lajmi i fundit: Kjo gjë pritet të ndodh në veri të vendit

Pas dorëheqjes së katër kryetareve të komunave veriore dhe nënshkrimin e rezolutuës nga asamblistët për ndërprerjen e komunikimit me zyrtarë të Kosovës, gjendja në veri ka ndryshuar. Insajderi merr vesh nga burimet, se sot është marrë vendim edhe për vendosjen e barrikadave nëpër rrugët kryesore në veri. “Kanë nisë përgatitjet...
Lajme

Pritet vendosja e barrikadave në Veri

Pas dorëheqjes së katër kryetareve të komunave veriore dhe nënshkrimin e rezolutuës nga asamblistët për ndërprerjen e komunikimit me zyrtarë të Kosovës, gjendja në veri ka ndryshuar. Insajderi merr vesh nga burimet, se sot është marrë vendim edhe për vendosjen e barrikadave nëpër rrugët kryesore në veri. “Kanë nisë përgatitjet...
Lajme

Serbët e bojkotojnë punën edhe në Gjykatën e Mitrovicës

Punëtorët e Gjykatës Themelore në Mitrovicë, kanë bojkotuar punën, mëngjesin e sotëm, njoftoi një burim i besueshëm i Gazetës Express. Këtë informacion e ka konfrirmuar edhe kryesuesi i KGjK-së, Nehat Idrizi. Ai tha se është i njoftuar për një lloj greve “Një lloj greve sot, po prej nësër do të...
1 2 3
Page 1 of 3