archiveMilazim Krasniqi

Op/Ed

Noel Malkolm thotë se Perandoria Osmane nuk nxiste konvertimin, siç bënte kështu Kisha Orthodokse!

“Agjentë perandorakë” i Noel Malkolmit, sipas autorit është mikrohistori, por për ne shqiptarët është një makrohistori, kundër makroamnezionit tonë kronik. Shkruan: Milazim Krasniqi Ky studim filigranik i Malkolmit ndjek fatet e familjes shqiptare nga Ulqini, familjes Bruni, (në relacion me të edhe të familjes Bruti), që përgjatë shekullit XVI do...
Lajme

Profesori Krasniqi për homazhet e Osmanit: Duke kërkuar unitetet te të vdekurit, nuk ecet përpara

Ish-profesori universitar, Milazim Krasniqi, ka thënë se homazhet e politikanëve te varrezat e figurave kombëtare, për përfitime personale, na kanë sjellë në këtë gjendje ku jemi, shkruan Gazeta Metro. Milazim Krasniqi ka reaguar pasi u.d e presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, vizitoi varrin e ish-presidentit Ibrahim Rugova. Duke mos përmendur...
Op/Ed

Elitat shqiptare dinë ta humbin drejtimin në kthesa historike!

Kosova nuk ka pse ngutet për ndonjë marrëveshje të pafavorshme me Serbinë. Kosova ka pozitë më të mirë se sa Serbia në statu quo, ngase Serbia është shumë më përpara në procesin e integrimit evropian dhe asaj i ngutet të kompletojë procesin, ndërsa Kosova është shumë më larg. Shkruan: Milazim KRASNIQI...
Lajme

Pas heqjes së reciprocitetit, Krasniqi ironizon me Kurtin: ‘Leciplociteti, leciplociteti… Cili leciplocitet, ku?’

Njohësi i çështjeve politike në vend, njëherësh edhe profesor universitar, Milazim Krasniqi, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës, lidhur me heqjen e reciprocitetit ndaj Serbisë. Krasniqi ka lënë të kuptohet se ka mirëpritur këtë vendim, duke treguar me anë të një shkrimi të gjatë në rrjetin social Facebook,...
Lajme

Milazim Krasniqi: Sveçla gënjeu publikisht, do ta padis

Profesori dhe publicisti, Milazim Krasniqi në një lidhje direkte në emisionin Frontal në T7 ka paralajmëruar padi për shpifje ndaj u.d të Ministrit të Punëve të Brendshme në detyrë, Xhelal Sveçlës, që sot tha se ka informacione që është Krasniqi ai që qëndron prapa organizimit të faljes së namazit në...
Op/Ed

Cila aleancë mund ta mposhtë pandeminë

Shkruan: Milazim Krasniqi Tre hipoteza mund të ngrihen lidhur me botën pas pandemisë së koronavirusit: 1. asgjë nuk do të jetë njësoj, pas koronavirusit, 2) bota do të mbetet njësoj dhe 3) bota mund të ndryshojë, duke mbetur njeriu i njëjtë. Për secilën hipotezë mund të gjendet një dorë argumentesh,...
Op/Ed

Trampi e ka kuptuar se bota ka ndryshuar

Shkruan: Milazim Krasniqi Nuk e njoh politikën amerikane, prandaj nuk kam dhënë asnjë mendim as për zgjedhjet e fundit. Fatmirësisht, nuk më ka kërkuar as ndonjë medie mendim. Rezultati i zgjjedhjeve tregoi se edhe njohësit e politikës amerikane, edhe vetë mediet amerikane, kanë qitë fall. Tash pas këtij rezultati në...
1 2 3
Page 1 of 3