archiveMike Pompeo

Lajme

Pompeo: Kemi bërë punë të mirë me Kosovën dhe Serbinë

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, u zotua të premten gjatë një vizite në Dubrovnik, qytetin bregdetar kroat se Washingtoni do të mbetet “jashtëzakonisht u angazhuar” në Ballkan. Sekretari Pompeo i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët me kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkoviç. Ai vlerëso lartë dakordimin për...
Lajme

Tensione në mes SHBA-së dhe BE-së. Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo në Bruksel, takim të mbyllur me Mogherinin

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo po qëndron për vizitë në Bruksel, ku është pritur në takim nga shefja për politikë të jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini. Ky takim mes dyshes erdhi vetëm një ditë pasi zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, i akuzoi aleatët evropianë për përpjekje për t’i dobësuar...
Lajme

Pas takimit me Thaçin, Pompeo i reagon ashpër Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo i ka reaguar Rusisë lidhur me kapjen e tri anijeve ukrainase në detin e Zi të dielën. Ka thënë se ky incident paraqet shkelje të ligjeve ndërkombëtare. Pompeo ka lëshuar një komunikatë lidhur me situatën e tensionuar në Ukrainë, vetëm disa minuta pas takimit...
Lajme

Thaçi nga Amerika jep një lajm më rëndësi për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se është duke punuar në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për arritjen e një marrëveshjeje paqësore mes Kosovës dhe Serbisë, pas një takimi që pati me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Uashington. Thaçi, përmes një shkrimi të publikuar në...