archiveMerdare

Lajme

Një kamion me mallra serbe s’lejohet të hyjë në Kosovë

Nga Merdarja, të dielen në mëngjes, nuk është lejuar të hyjë në Kosovë një kamion me mallra nga Serbia, në kuadër të zbatimit të reciprocitetit, të miratuar nga Qeveria në detyrë e Kosovës, ka raportuar të dielen televizioni shtetëror serb. Qeveria në detyrë e Kosovës ka nisur me zbatimin e...
Lajme

Kolona jashtëzakonisht të gjata në Merdare

Gati dy kilometra kolona në Merdare, po shkaktojnë pritje enorme prej 7 orësh për mërgmitarët kosovarë. Pritje të gjata ka edhe në Jarinje, teksa mërgimtarët aty janë bllokuar për pesë orë. Edhe tek Dheu i Bardhë, pritjet e qytetarëve shkojn në mbi dy orë. Në Muçibabë, pritjet janë deri në...
Lajme

Petroviq: Policia serbe dhe BIA po na ngacmojnë

Një deputet serb në Kosovë u tha gazetarëve në Prishtinë të enjten se policia serbe dhe Agjencia e Sigurisë së Informacionit (BIA) po ngacmon anëtarë të partisë së tij, raportojnë mediat serbe. Deputeti Slobodan Petroviq, kreu i Partisë së Pavarur Liberale (SLS) tha në një konferencë se ai dhe zëvendësi...
Lajme

Përleshje fizike mes gjashtë personave në Merdare- ka edhe të lënduar

Gjashtë persona janë përfshirë në një përleshje fizike të rreth orës 12:00, në Merdare të Podujevës, ku tre prej të cilëve kanë marr lëndime trupore. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Sipas saj, personat e lënduar janë intervistuar pasi kanë marr...
Lajme

Xhandarmëria serbe ndalon në kufi deputetin nga Kosova, reagon Kuvendi

Kuvendi i Republikës së Kosovës me shqetësim të thellë ka pranuar lajmin për ndalimin e sotëm të deputetit të tij, Sllobodan Petroviq, nga ana e xhandarmërisë së Serbisë, në pikën kufitare në Merdare. Deputeti Petroviq ishte duke udhëtuar në një vizitë familjare në Serbi (përkatësisht te motra e tij), në...
Lajme

Shikoni çfarë ka ndodhur në rrugën që çon në kufi për në Serbi

Festat e nëntorit po afrojnë dhe tashmë kanë filluar edhe stolisjet me flamurin kombëtar. Shumë qytete në Kosovë e praktikojnë këtë metodë që moti. Krahas kësaj, edhe në rrugën për në Merdarë – kufiri me Serbinë, janë duke u vendosur flamuj kombëtar, shkruan IndeksOnline. Rreth 260 flamuj priten të vendosen...