archiveMarko Gjuriq

Lajme

Gjuriq: Kurti po e çon rajonin drejt gjakderdhjes

Ambasadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Marko Gjuriq ka reaguar pasi Kosova sot ka filluar reciprocitetin me Serbinë për targat e veturave, ku forca të shumta të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës qëndruan në veri të vendit për të monitoruar situatën. Gjuriq tha se ky veprim...
Lajme

Gjuriq: Kurti njoftoi përfundimin e dialogut Kosovë-Serbi

Ambasadori serb në Washington dhe ish-drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq ka vlerësuar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti njoftoi përfundimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës që sipas tij po bëhet me deklaratat se nuk dëshiron as të diskutojë formimin e Asociacionit të Komunave me shumicë...
Lajme

“Askush nuk mund ta detyrojë serbinë që ta njohë Kosovën”

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq deklaroi sot se Beogradi dëshiron të diskutojë çështjen e Kosovës me të gjithë, por gjithashtu theksoi se askush nuk mund të imponojë zgjidhje dhe se askush nuk mund ta detyrojë Serbinë të njohë pavarësinë e Kosovës. Ai tha për Prva...
Lajme

Gjuriq reagon pasi Kosova heq reciprocitetin

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë dhe Metohi i Serbisë, Marko Gjuriq, e ka vlerësuar si të drejtë vendimin e sotëm të qeverisë së Kosovës për heqjen e ndalesës së tregtisë, duke thënë se ky vendim është dashur të merrej moti. “Është bërë dëm i madh dhe i pa...
Lajme

Gjuriq: Kosova le të vendosë taksa sa të dojë, ne po gjejmë mënyra për t’i furnizuar njerëzit tanë në veri

I ashtuquajturi Drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç pretendon se përkundër vendosjes së taksës, ata po arrijnë të gjejnë mënyra që t’i furnizojnë me mallra qytetarët serb në veri. I pyetur në një intervistë në ‘Politika’ se si Beogradi arrin të ndihmojë serbët pavarësisht taksës,...
Lajme

Serbia bën thirrje për parandalimin e formimit të ushtrisë së Kosovës

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, ka thënë se krerët e vendit të tij i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare dhe kontingjentit ushtarak të KFOR-it, nën administratën e NATO-s, të ndalojë autoritetet kosovare në formimin e ushtrisë. Ai në një intervistë për agjencinë ruse të lajmeve RIA...
Lajme

Të njëjtë si Millosheviqi, Gjuriq nuk e përjashton luftën me Kosovën

Shefi i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq është shfaqur me ideologji të njëjtë sikurse kasapi i ballkanit, Slobodan Millosheviq. Në seancën e Komitetit Ekzekutiv të partisë SNS, në Çaçak, ai deklaroi se nuk përjashtohet mundësia e ndonjë konflikti të armatosur me shqiptarët, raporton portali...
1 2
Page 1 of 2