archiveMaqedoni

Lajme

​Thaçi përshëndet Parlamentin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka theksuar se vendimi i deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë nuk ka qenë fare i lehtë, as popullor, por ishte vendim i duhur, i cili tejkalon interesat partiake për shtetin dhe qytetarët. Postimi i Presidentit Thaçi në Facebook: Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim,...
Lajme

Vjen reagimi i Fatmir Limajt pas ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit, transmeton Korrespodenti. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro marrëveshjes se Prespës për ndryshimin e emrit, zgjodhën rrugën e integrimeve evropiane. “Miratimi i ndryshimeve kushtetuese...
Lajme

Në këtë vend shënohen temperaturat tmerrësisht të ftohta

Mëngjes i ftohtë në Maqedoni me temperatura deri minus 21 në Manastir, në Berovë janë matur -17, -15 në Strumicë, -14 në Prilep dhe Demir Kapi, -12 në Lazaropole dhe Krushevë, -11 në Mavrovë, -10 në Shtip dhe Kriva Pallankë, minus nëntë në Shkup Petrovec, Ohër, Pretor dhe Pozharane, minus...
Lajme

E nervozoi përkthyesja, Talat Xhaferi i mëshon tavolinës: Fol shqip

Kryeparlamentarit Xhaferi i është dashur të trokas disa herë në foltore për ta sinjalizuar përkthyesen se duhet të fillojë të përkthejë deklaratën e tij nga gjuha maqedonase në shqip. Një moment pakujdesie e përkthyeses e ka nervozuar kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, në momentin që po i drejtohej...
Lajme

Këto duhet t’i dini nëse ju bie të udhëtoni nëpër Maqedoni

Komunikacioni nëpër rrugët shtetërore të Maqedonisë po zhvillohet pa ndalesa, nëpër rrugë të lagështa, njofton Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë. Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë mjediseve urbane është mesatar. Në të gjitha vendkalimet kufitare, në anën e Maqedonisë, nuk ka vonesa të mëdha për hyrje dhe dalje nga shteti....
Biznes

Maqedonia: Investitorët e huaj po vijnë tek ne

Liberti, kompania në pronësi britanike dhe pjesë e Aleancës globale GFG të Sanxhiv Gupta, ka blerë hekuranën e Shkupit nga pronari i deritanishëm Arcelor Mital. Kompania Liberti ka publikuar marrëveshje të kushtëzuar për blerje të katër fabrikave të çelikut në Evropë, në të cilat do të punësohen më shumë se...
Lajme

Nuk kalohet pragu në referendumin e Maqedonisë

Në referendumin e së dielës në Maqedoni, sipas të dhënave paraprake të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, në votime kanë dalë 36.11 për qind e trupit të përgjithshëm votues, apo rreth 585 mijë nga 1.8 milion qytetarë me të drejtë vote. Të dhënat kanë të bëjnë me 85.7 për qind të...
Lajme

Numër i madh i forcave policore rrethojnë Kuvendin në Maqedoni

Para pak minutash janë vërejtur forca të shtuara të policisë para Kuvendit të Maqedonisë, ku është krijuar edhe një kordon policor para këtij institucioni. Numër i madh i forcave policore është parë në gjithë qendrën e Maqedonisë përderisa pas pak pritet të bëhen publike edhe rezultatet referendumit. Ndryshe sot në...