archiveMali i Zi

Lajme

Ky vend rikthen kufizimet pas rritjes së rasteve me Covid-19

Një muaj pasi u shpall pa koronavirus, Mali i Zi riktheu kufizimet natën vonë të enjten, përfshirë ndalimin e aktiviteteve sportive dhe të mitingjeve politike në natyrë, me qëllimin për të frenuar përhapjen e rasteve të reja. Në një deklaratë, organi kombëtar i ngarkuar me luftën kundër sëmundjes tha se...
Lajme

Rritje të rasteve me Covid-19 në Mal të Zi

Drejtori i Qendrës Klinike të Malit të Zi (KCCG), Jevto Erakoviç, ka thënë se tetë raste të tjera të coronavirusit ishin regjistruar në Mal të Zi. Sipas mediave të Malit të Zi, përcjell Telegrafi, ai ka thënë se aktualisht 51 persona në Mal të Zi kanë kontraktuar coronavirusin. “Kemi tetë...
Lajme

Rikthehet Covid-19 edhe në Mal të Zi

Në Mal të Zi është regjistruar rasti i parë me Covid-19 pas 2 qershorit kur ishte shpallur fundi i epidemisë. Bëhet fjalë për një rast të importuar dhe një person që është në vetizolim, njoftoi sot Instituti i Shëndetit Publik të Malit të Zi. Mali i Zi shpalli përfundimin e...
Lajme

Mali i Zi shpall fundin e Covid-19

Në Mal të Zi të martën pasdite është shpallur fundi i epidemisë Covid-19. Këtë e ka bërë të ditur Qeveria e Malit të Zi. Në fakt fundin e epidemisë e ka shpallur Trupi Koordinues Kombëtar për sëmundjet infektive, me propozim të Institutit për Shëndetin Publik të Malit të Zi. “Ky...
Lajme

Mali i Zi nga nesër hap kufirin me Kosovën

Nga e hëna, Mali i Zi do të lejojë hyrjen e qytetarëve të 26 vendeve, në mesin e tyre edhe ata që vijnë nga Kosova. Trupi Koordinues Kombëtar ka vendosur të lejojë qytetarët nga 26 vende që nga 1 qershori të hyjnë vend, në përputhje me rekomandimet e Institutit të...
Lajme

Në Mal të Zi shfaqet flamuri kombëtar. Shteti paralajmëron padi ndaj përdorueseve të flamurit shqiptar

Ministria e Kulturës e Malit të Zi do të dorëzojë padi kundër organizatorit të festivalit tradicional popullor “Logu i Tërgajës” në Cem të Malësisë, gjatë të cilit është shfaqur flamuri kombëtar shqiptar, pa flamurin kombëtar të Malit të Zi, njoftohet nga ky institucion. “Meqë në tubimin e përmendur u shfaq...
Lajme

Policia malazeze dënon turistët nga Kosova që nuk e paguan taksën

Sot u bë e ditur se policia malaziase ka dënuar me një gjobë prej 40 eurove turistët nga Kosova që nuk kanë paguar taksën turistike, që është vënë nga Organizata Turistike e Ulqinit. Kjo organizatë kishte vënë një taksë që secili turist i huaj që viziton këtë komunë duhet të...
Lajme

Malazezët e Kosovës rreshtohen kundër taksës ndaj Serbisë

Ndaj vendosjes së taksës prej 100 përqind për mallin serb dhe boshnjak, përmes një shkrimi drejtuar mediave ka reaguar edhe shoqata e malazezëve të Kosovës. Sipas tyre, tarifat e imponuara nga autoritetet e Kosovës për importet e produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, si dhe tensionet e sapo lindura,...
1 2
Page 1 of 2