archiveMajlinda Kelmendi

ShowBiz

Aktori Tafa – ambasador kulturor i Kosovës në vendet e ish-Jugosllavisë

Ilir Tafa ka promovuar Kosovën në vendet e ish-Jugosllavisë në kohën kur këtë nuk ka mundur ta bëjë politika, në vitet e para të pas shpalljes së pavarësisë. Kjo thuhet në një studim të botuar këtë javë nga Vilnius University Press i Lituanisë (https://www.journals.vu.lt/IM/article/view/20638). Sipas këtij studimi të indeksuar në...
Sporti

Majlinda Kelmendi nuk mban lotët pas pensionimit si xhudiste

Majlinda Kelmendi të hënën i dha fund karrierës së saj si xhudiste nën ceremony shtetërore të organizuar nga Presidentja, Vjosa Osmani. Kelmendi, gjatë fjalimit të saj mes lotësh ka treguar fillimin e karrierës së saj si xhudiste, shkruan Gazeta Online Reporteri.net. “Unë kam filluar me ushtru xhudo në moshën 8...
Sporti

Me ceremoni shtetërore Majlinda Kelmendi pensionohet nga xhudo

Xhudistja kosovare, Majlina Kelmendi, sot i ak dhënë fund karrierës më ceremony shtetërore. Ceremonia është organizuar institutin ‘Ali Hadri’ nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila e ka dekoruar Kelmendin me çmimin ‘Shotë Galica’, shkruan Gazeta Online Reporteri.net. Majlinda pati karrierë të bujshmë si xhudiste. Ajo ka fituar plotë...
Sporti

Lajm i keq për sportin kosovar, tërhiqet Majlinda Kelmendi

Në mbrëmjen e 25 marsit (2021), krenaria e kombit shqiptar, xhudistja e madhe Majlinda Kelmendi, u tërhoq, nuk iu fut garës zgjedhore dhe ende nuk dihen shkaqet pse ndodhi! Ajo që ndihet për shkak të obligimeve! Në botën normale, në një shtet që ka rend e rregull, është marre të...
Sporti

Tjetër medalje për Kosovën, Majlinda Kelmendi e fiton të bronztën

Një vit pas rikthimit nga lëndimi, xhudistja jonë Majlinda Kelmendi ka arritur të fitoi medaljen e parë. Kelmendi e fitoi të bronztën, pasi mposhti xhudisten belge Charline van Snick, në Masterin e Dohas. Kampionia olimpike fitoi përmes repechage në kategorinë deri në 52 kilogramë, shkruan lajmi.net. Lajm i mirë për...
Sporti

Kampionia e botës, Majlinda Kelmendi shet medaljen e saj për të blerë ilaçe për fëmijët me sëmundje të ligë: Dua që ata të jetojnë!

Majlinda Kelmendi ka bërë një gjest tejet madhështor dhe human. Ambasadorja e Care for Kosovo Kids dhe njëherit fituesja e medaljes së artë në Lojërat Olimpike. Majlinda Kelmendi shkroi këtë mesazh të veçantë duke i ftuar të gjithë që t’i bashkohen iniciativës së komunitetit të BERZH: “Unë kam dëshirë që...
Sporti

“Ushtria” e Toni Kukës e përmbylli vitin me 19 medalje

Xhudistët nga Kosova po vazhdojnë të jenë emra të përfolur në botën e këtij sporti. Viti 2019 ishte vit shumë i begatë për pesë heronjtë tanë. Ata lartësuan vendin tonë në botë, duke bërë që pothuajse në secilën garë flamuri të ngrihet lartë dhe të dëgjohet himni ynë. Majlinda Kelmendi,...
1 2 3 6
Page 1 of 6