archiveMadeleine Albright

Op/Ed

Të ecësh drejt lirisë me Madeleine Albright

“Edhe pse ne na ndan një oqean, Kosovën dhe popullin e saj e kam gjithnjë në mendje. Sa herë më pyesin se cila është e arritura ime si Sekretare e Shtetit me të cilën krenohem më së shumti, them se është ndihma që i dhashë popullit të Kosovës”. Shpend Limoni...
Lajme

Memli Krasniqi: Kosova është me fat që pati një mike si Albright

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka reaguar pas vdekjes së ish-Sekretares së Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Madeleine Albright. Përmes një postimi në Facebook, Krasniqi është shprehur se Albright do të mbetet përherë e dashur në zemrën e secilit qytetar të Kosovës, për rolin e...
Lajme

Edi Rama kujton Albrightin me një foto të saj me Thaçin: Lajm i trishtueshëm vdekja e ish-sekretares

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas vdekjes së ish-Sekretares amerikane të Shtetit, Madeleine Albright. Ai, në rrjetin social Facebook, e ka publikuar një fotografi të Hashim Thaçit, ish-presidentit të Kosovës, dhe të Albright. “Lajm i trishtueshëm ndarja nga jeta e Sekretares së Shtetit, Madeleine Albright, gruaja që mbikëqyri...
Lajme

Kurti për vdekjen e Albright: Do të na mungosh, zonja sekretare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë disa fjalë pas vdekjes së ish-Sekretares së Shtetit të SHBA-së dhe mikes së madhe të shqiptarëve, Madeleine Albright. Kurti ka thënë se Albright ishte grua e shquar me moral të pakompromis dhe një mike e Kosovës deri në fund. “Me pikëllim dëgjova për...
Lajme

Presidentja e tronditur për vdekjen e Albright

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas lajmit për vdekjen e ish Sekretares së Shtetit të SHBA-ve, Madeline Albright. Presidentja shkruan se, Albright, na dha shumë shpresë, kur nuk e kishim atë, dhe u bë zëri ynë e krahu unë kur nuk kishim as zë e as krah. Postimi...
Lajme

Profil: Kush ishte mikja e shqiptarëve, Madeleine Albright

Madeleine Albright, gruaja e parë sekretare amerikane e Shtetit, një mike e madhe e popullit shqiptar të Kosovës, ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare. Albright ishte gruaja e parë sekretare e shtetit të SHBA-së, e cila ndihmoi në drejtimin e politikës së jashtme perëndimore pas Luftës së Ftohtë. Ajo ishte...
Lajme

Vdes mikesha e Kosovës, Madeleine Albright

Madeleine Albright, gruaja e parë sekretare e shtetit të SHBA-së, e cila ndihmoi në drejtimin e politikës së jashtme perëndimore pas Luftës së Ftohtë, ka vdekur, raporton CNN, transmeton Paparaci. Ajo ishte 84 vjeç. Vdekja e saj u konfirmua në një email drejtuar stafit të Albright Stonebridge Group, një firmë...
Lajme

Vjosa Osmani takon mikën e madhe të Kosovës

Gjatë qëndrimit në SHBA, Vjosa Osmani êshtë takuar me personalitet të shumta, para pak qastesh përmes Facebook'ut, Osmani publikoi fotografi sëbashku me Medlline Ollbrajt. Ja postimi i saj:...
1 2 3
Page 1 of 3