archiveLVV

Lajme

S’ka kuorum, dështon rezoluta e VV’së dhe e PDK’së

Nuk janë miratuar propozim-rezolutat e VV-së dhe PDK-së lidhur me menaxhimin e pandemisë Covid-19 për shkak të mungesës së kuorumit. Për projekt-rezolutën e VV-së kanë marrë pjesë vetëm 25 deputetë në votim. E për projekt-rezolutën e PDK-së morën pjesë vetëm 20 deputetë dhe edhe kjo nuk arriti të kaloi në...
Lajme

Mocioni ndaj Qeverisë Hoti nga VV-ja, reagon Kryeministri

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se VV nuk i ka votat e nevojshme për të rrëzuar Qeverinë. Ai tregoi edhe për polemikën e tij me deputeten e VV’së, Mimoza Kusari. Hoti, që është në izolim pasi ka Covidin, ishte akuzuar për mos respektim...
Lajme

Kë po e akuzon deputeti i VV-së për rritjen e rasteve me Covid-19?

Deputeti i Vetëvendosjes, Fitmi Uka, e ka quajtura kopje, modulin e publikuar nga Ministria e Shëndetësisë. Sipas tij Qeveria nuk ka idenë se si të menaxhojë pandeminë, shkruan Reporteri.net. Uka ka thënë se qeverisë ilegale nuk është duke bërë përshtypje që numri i rasteve po rritet, ndërsa ka alarmuar duke...
Lajme

Vjosa Osmani tregon se a do ta lë LDK’në që të shkojë në VV

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se bashkëpunimi i saj me Lëvizjen Vetëvendosje, nuk kishte të bënte me kalimin e saj në këtë subjekt. Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka thënë se Vetëvendosjes i është bashkuar gjithnjë sipas saj për interesa të Kosovës. Lexo Edhe: Të...
Lajme

Lëvizja Vetëvendosje e dërgon në Kushtetuese presidentin Thaçi

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe anëtarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbrie Nagavci e ka dorëzuar në Kushtetuese kërkesën për vlerësimin e kushtetutshmërisë së thirrjeve të presidentit Thaçi për të mos i zbatuar masat e Qeverisë së Kosovës. Presidenti Thaçi, gjatë javës së kaluar, u kishte bërë thirrje qytetarëve që të...
Lajme

LDK, PDK, AAK e NISMA i përgjigjen Agim Bahtirit për deklaratën ku përmendet vëllavrasja ia faturojnë Vetëvendosjes

Situata në vend, si pasojë e përhapjes së koronavirusit nuk po i ndal përplasjet politike. Pas mocionit, e paralajmërimit se mund të krijohet qeveri e re pa shkuar në zgjedhje, Agim Bahtiri, kryetar i Mitrovicës e anëtar i LVV’së kërcënoi me vëllavrasje. Këto deklarata të tij i kanë dënuar nga...
Lajme

Lutfi Haziri: Nuk i kemi kërkuar asnjëherë më shumë se 5 ministri

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se pas 26 dhjetorit është prodhuar situatë e re për negociatat mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. Haziri ka shtuar se edhe pse kryetari i Kuvendit doli nga Lëvizja Vetëvendosje, programi dhe bisedimet me VV-në nuk janë rikthyer...
Lajme

Takohen LDK dhe Vetëvendosje, arrihet koalicioni?

Zyrtarë të LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje, janë takuar sot në Prizren. Kryetari i kësaj komune nga Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, u takua me përfaqësuesit e kryesisë së degës së LDK-së në Prizren, përkatësisht kryetarin e ri të kësaj dege, Anton Quni dhe ish kryetarin dhe deputetin aktual, Haxhi Avdyli. Ai ka...
Lajme

Opozita: Qeveria duhet të vetërrëzohet

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Pasi opozita nuk i ka votat e nevojshme në Kuvend për rrëzimin e Qeverisë, vlerësohet se shkuarja në zgjedhje mund të ndodhë vetëm nëse pushteti aktual vendos të vetërrëzohet përmes deputetëve të tij. Tri subjektet opozitare...